Sağlık > Cilt Sorunları

Zona nedir?


Zona , ciltte oluşan viral enfeksiyonlardan biridir. Duyu sinirleri yolu üzerinde ortaya çıkar. Ağrılı bir sinir kökü hastalığıdır. Özellikle göğüste, yüzde ve bacaklarda görülür. Halk arasında “gece yanığı” olarak da bilinen Zona, bazı durumlarda felce kadar varabilen sonuçlara neden olabilir.

Zona nedenleri


Bir sinir ucu iltihabı olan Zona, suçiçeği virüsüyle vücuda girer. Suçiçeği iyileştikten sonra virüs vücuttan tamamen atılmaz ve bazı sinirlerin içinde uyku vaziyetinde kalır. Önceden öngörülemeyecek bir tarihte uyanır ve Zona’ya neden olur. Vücut direncinin zayıfladığını dönemlerde daha rahat yayılır.

 

İzleyerek öğrenin: Zona bulaşıcı mıdır?


Uzmanından öğrenin: Zonanın belirtileri nelerdir?


Zona, vücudun neredeyse tamamında görülebilir. Bir bölgede başlayıp zamanla vücudun bşka bölgelerine de yayılabilir. Yüz, saçlı deri, gövde, kol ve bacaklar, Zona’nın sık görüldüğü bölgelerdir.

Çoğu durumda ağrı yapan Zona, psikolojik olarak da ciddi sonuçlara sebebiyet verebilir. Zira kimi durumlarda oldukça hızlı yayılabilir ve görsel olarak da ciddi boyutlara ulaşabilir.
 

Video ile öğrenmek için tıklayın: Zona nasıl tedavi edilir?

 

Zona tedavisi


Zona tedavisinde istirahat önemlidir. Ne olursa olsun bir doktora görünmek gerekir. Islak pansumanlar ve kurutucu merhemler yararlıdır. Vitaminler, ağrı kesiciler ve virüsün çoğalmasının durduran bazı ilaçlar da tedavide kullanılır. Tüm süreç boyunca vücudun direncini yüksek tutmak oldukça önemlidir. Zona, vücudun zayıflığından beslenen bir hastalıktır. 

 

Uzmanından öğrenin: Zona tekrarlar mı?