Sinema > Filmler

Yüzüklerin Efendisi kaç kere beyazperdeye uyarlandı?


John Ronald Reuel Tolkien'in ölümsüz eseri Yüzüklerin Efendisi beyazperdeye 3 kez aktarıldı.

 

İlki 1978 yılında Ralph Bakshi tarafından gerçekleştirilen  Yüzüklerin Efendisi adlı animasyondu.

 

Film, iki bölüm olarak planlanan projenin ilkiydi. Ancak Bakshi'nin itirazlarına rağmen, devamının geleceğine dair hiçbir ipucu verilmeden gösterime girdi.

 

4 milyon dolara mal olan Yüzüklerin Efendisi gişede 30,5 milyon dolar hasılat yaptı. Fakat stüdyo yine de devam filmi yapmayı reddetti.

 

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ikinci uyarlaması ise 1980 yılında Arthur Rankin Jr. ve Jules Bass tarafından Kralın Dönüşü adıyla yine animasyon olarak hayata geçirildi. Beğenilmeyen bu film televizyon için çekilmişti.

 

Rekorlara imza atan üçleme

 

Asıl büyük başarı yönetmen Peter Jackson tarafından çekilen Yüzüklerin Efendisi Üçlemesi ile geldi.

 

''Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği" (2001), ''Yüzüklerin Efendisi: İki Kule" (2002) ve ''Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü" (2003) filmleri birer yıl arayla gösterime girdi.

 

Çekimleri 280 milyon dolara mal olan filmler, tüm dünyada 2,91 milyar dolar gişe yaparak tüm zamanların en çok kazanan film üçlemesi oldu.


Sayılarla Yüzüklerin Efendisi

 

Peter Jackson sinema tarihinde bir ilki gerçekleştirerek üç filmi aynı anda çekti. Çekim hazırlığı 2 yıl süren üçlemeyi hayata geçirmek Jackson'ın 8 senesine mal oldu.

 

Tamamı Yeni Zelanda'da çekilen Yüzüklerin Efendisi'nde 150'den fazla mekan kullanıldı ve 350 set hazırlandı. 20 binden fazla figüranın rol aldığı çekimler için 15 bin kostüm dikildi.

 

Gelişmiş görsel efekt yazılımları ve bilgisayar teknolojilerinden yararlanılan filmlerin post prodüksiyonu 2 yıl sürdü.

 

Üç film 30 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi. 17 ödül kazanarak kırılması zor bir rekora imza attı.