Genel Kültür > Tarih > Mitoloji

Yunan mitolojisindeki ilk kadın nasıl yaratıldı?


Tanrılar tanrısı Zeus, Prometheus’un verdiği akıllar insanlığı şımartınca topluma ceza vermeye karar verdi.

 

Zeus’un sadece erkeklerden oluşan topluma vermeyi düşündüğü ceza, aralarına bir kadın göndermekti. Bunun için ise oğlu Hephaistos’tan yardım istedi.

 

Hephaistos babasının isteğini yerine getirmek için kolları sıvadı. Çamuru su ile yoğurdu ve Olympos’un en güzel tanrıçası ve kendi karısı Afrodit’i model alarak oldukça güzel bir kadın vücudu yarattı.


Çamurdan heykelini bitirdiğinde, kalbine kıvılcım koydu. Heykelin gözleri açıldı, hareket etmeye ve konuşmaya başladı.


Tüm tanrı ve tanrıçalar onu süslemeye başladılar. Ona elbiseler, takılar ve daha birçok hediye verdiler. Bu nedenle de ona, Rumca “bütün armağan” anlamına gelen Pandora adını taktılar.

 

Pandora'nın kutusu

 

Savaş tanrıçası Athena süslü elbiseler ve kemer armağan etti, güzellik tanrıçası Afrodit başına güzellikler saçtı. Zeus’un armağanı ise bir kutuydu. Kutuyu Pandora’ya verirken ne olursa olsun bu kutuyu açmaması gerektiğini tembih etti. Zeus’un dediğine göre insanlığın mutluluğu bu kutuya bağlıydı.


Pandora, Zeus tarafından yeryüzüne indirildi ve en yaratıcı Titan Prometheus’un kardeşi Epimetheus’a gelin olarak gönderildi.

 

Yeryüzüne iner inmez kutuda ne olduğunu merak etmeye başlayan Pandora, merakına yenilip kutuyu açtı. Kutuyu açar açmaz dünyaya hastalık, keder, acı, yalan gibi ne kadar kötülük varsa yayıldı.


Pandora ne yaptığını anladığında kutuyu kapattı. Ancak kutuda kötülüklerle birlikte insanları yaşatacak olan “umut” da vardı ve Pandora istemeden onu da kutuya hapsetmiş oldu.


Zeus ise ilk kadını kötülüklerle dolu bir kutu ile dünyaya yollayarak insanlardan intikamını almış oldu.