Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Yola çıkmadan önce araç içinde nelere dikkat edilmeli?


Yolda sizi zor durumda bırakacak haller arasında tabii ki kabin içindeki olaylar da yer alır. Aracınızın  düzenli bakımını

yaptırmış, trafikte kurallara uymuş dahi olsanız, araç içindeki basit dikkatsizlikler sizi zorlayabilir.

 

Videoyu İzleyin: Motor hararet yaparsa ne yapmalıyız?

 

Araca binmeden önce eğer hava yağmurluysa ayaklarınızı silmelisiniz. Pedal ıslaksa pedalı kurulamalısınız. Böylece ani hareketlerde pedalı tam kavrayabilirsiniz. Ayağınızın kayması aracın kontrolünü tam sağlayamamanıza neden olabilir.

 

Pedal altlarına sıkışan paspaslar da mutlaka düzeltilmeli. Bu tip hatalar pedalın basılı kalmasına neden olabileceği gibi tam tersi bir etki yaparak pedala basamamanıza ve özellikle frenlemelerde başarısız olmanıza neden olur. Bu da kaza demektir.

 

Araç içinde, özellikle ön konsolda kesinlikle sabitlenmemiş eşya bırakmayın. Bu hem dikkatinizin dağılmasına yol açar hem de panik fren durumunda hızla yer değiştirerek yaralanmalara sebep olur.


Videoyu İzleyin: Hasar gören jant tamir edilebilir mi?

 

Araç içindeki diğer püf noktaları ise başlığınızı yola çıkmadan önce ayarlamanız, aynaları size uygun konuma getirmeniz ve gündüzleri de dahil olmak üzere kısa farlarınızı açık tutmanızdır. Trafik kuralları içinde olsa da emniyet kemerinizi mutlaka takmanız gerektiğini, cep telefonunuzla kesinlikle konuşmamanız gerektiğini de not olarak hatırlatmakta fayda var.