Sinema > Oyuncular

Yılmaz Güney kimdir?


Asıl adı Yılmaz Pütün olan yazar, senarist, yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney, 1 Nisan 1937 tarihinde Adana'da doğdu.


Çocukluk yıllarında sinema salonlarında çalıştı ve Türk sinemasına ilk adımını bu sayede attı. Üniversite yıllarında önce Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne gitti. Daha sonra sinema çevresine daha yakın olabilmek için okulunu bırakıp İstanbul'a geldi. Öğrenimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde devam etti.

İstanbul'a geldikten bir süre sonra Atıf Yılmaz'la tanıştı. İlk olarak asistanlığını yaptığı Atıf Yılmaz'ın "Bu Vatanın Çocukları" ve "Alageyik" filmlerinin senaryolarını yazdı. Bu filmlerde oyunculuğa da ilk adımını atmış oldu.

Videoyu İzleyin: İleride film çekmek isteyenler kendini nasıl yetiştirebilir?

Çeşitli dergilerde yazılar yazan Güney 1956'da yazdığı "Üç Bilinmeyenli Eşitsizlik Sistemleri" başlıklı yazısı nedeniyle 1961 yılında hapis ve sürgün cezaları aldı.

Mahkumiyetinin ardından ilk olarak 1963 yılında Ferit Ceyhan'ın yönettiği "İkisi De Cesurdu" filmini yazdı ve başrolde kendisi oynadı. Ardından gelen yıllarda, özellikle 1965-1966'da en popüler ve verimli yıllarını yaşadı. Bu tarihler "Çirkin Kral" lakabı ile Türk sinemasına adını altın harflerle yazdırdığı yıllar oldu.

Özellikle 1981 yılında Şerif Gönen'in yönettiği "Yol" filmi ile yurtdışında da adını duyurdu. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandı.

Cezaevi yılları

Yılmaz Güney ilk olarak 1961 yılında hapse girdi ancak devamı da geldi. 1972 senesinde "devrimcilere yardım ve yataklık" suçuyla 2 yıl hapse mahkum oldu.

Mahkumiyetinin ardından 1974 senesinde bir film çekimi sırasında, çekimlerin yapıldığı Yumurtalık ilçesinin yargıcı ile kavga etti. Kavgada yargıcı tabanca ile vurarak ölümüne neden oldu. Olayın davası 2 yıl sonra sonuçlandı ve Güney 1976'da 19 yıl hapse mahkum edildi.

Videoyu İzleyin: Oyuncu olmak isteyenler nerelerde iş bulabilir?

Hapse girdikten sonra Güney isimli bir dergi çıkardı. Bir süre sonra sıkıyönetim geldi ve Güney'e yazıları nedeniyle onlarca yeni dava açıldı. 100 yıl ceza istemiyle yargılanırken izinli olarak çıktığı Isparta Cezaevi'ne bir daha dönmedi.

1981 yılında cezaevinden firar ettikten sonra yurtdışına kaçtı. Yol filminin yeni kurgusunu yurtdışındaki bu yıllarda yaptı ve aynı filmle Cannes Film Festivali'nde ödül aldı. Kazandığı Cannes başarısından sonra hapis yıllarını anlattığı "Duvar" filmini Fransa'da, Fransa hükümetinin desteği ile çekti. Yılmaz Güney 1984'te Paris'te mide kanseri nedeniyle vefat etti.

Cenazesinin ülkeye getirilmesi ile ilgili girişimler zaman zaman gündeme gelse de Güney'in mezarı halen Paris Père Lachaise mezarlığındadır.

Videoyu İzleyin: Bir filmin gişe başarısı önceden anlaşılabilir mi?