Gezi > İstanbul

Yerebatan Sarayı nasıl bir yerdir?


Bizans’tan günümüze gelen Yerebatan Sarayı , İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Son dönemlerde özellikle konser, sergi gibi kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapan sarnıç, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasındadır.

Uzmanından öğrenin: Ayasofya ile ilgili ne tür efsaneler vardır?


Kullanım suyu açısından tarihi boyunca sıkıntı yaşayan İstanbul’da hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinde su sıkıntısını çözmek için çeşitli çareler aranmıştır. Bizans döneminde işte bu Antik sarnıçlarla su sorununa çözüm bulunmuştur.

Sultanahmet’te Ayasofya Camii ile Cağaloğlu arasında yer alan Yerebatan Sarayı, Bizans İmparatoru I. İustinianos tarafından 542 yılında yapılmıştır.

Yerebatan Sarnıcı Bizans’tan günümüze kalan en büyük su sarnıcıdır. 9.800 m² alan üzerine kurulu, 80.000 m³ su alma kapasitesine sahip 138 metre derinliğinde ve 64, 5 metre eninde bir yapıdır. Tavan ağırlığı her biri 9 metre olan 336 sütün tarafından taşınan ve duvar genişiliği 5 metre olan Yerebatan Sarayı’nın döşemesi ve duvar sıvaları su geçirmeyen Horasan harcıyla kaplanmıştır.

Yerebatan Sarayı’nda ayrıca 4. yüzyılda yapılan üç tane Medusa Heykeli bulunmaktadır.
 

İzleyerek öğrenin: Topkapı Sarayı’nın bölümleri nelerdir?