Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Yeni doğan bebeğin fiziksel özellikleri nelerdir?


Normal doğumda bebeğin kafatasının biri önünde biri arkasında olmak üzere iki adet açıklık bulunur. Bu açıklıklara ön ve arka bıngıldak adı verilir. Bebekteki bıngıldak açıklığı, kafatası kemiklerinin rahatça büyümesine imkan tanır.

Gözler

 

Yeni doğan bebekler, doğduğu anda mavimsi bir göz rengine sahip olabilir ancak göz rengi zamanla değişikliğe uğrar ve gerçek rengini alır. Yine de bebek 6 aylık olana kadar göz rengi yeterince belli olmayabilir.

Yeni doğan bebeklerin göz kasları henüz yeterince gelişmediği için göz hareketleri uyumlu olmayabilir ancak 3. aydan sonra bu durum ortadan kalkar. Bebek 6 aylık olduğunda ise herhangi bir rahatsızlık olsun ya da olmasın, mutlaka bir çocuk göz doktoruna muayeneye götürülmelidir.

Yeni doğmuş bebeklerde dilin ucu çatallı olabilir fakat birinci yılın sonuna kadar dil doğru şeklini alır. Bazı çocukların dilinin alt uç kısmında dil bağı kısa olabilir. Bu durumda dil bağının doktor tarafından kesilmesi gerekir. Bunun dışında dilin normalde büyük olması durumunda da doktora başvurmak gerekir.

Anneden gelen hormonların etkileri

 

Hem kız hem de erkek bebeklerde anneden gelen hormonların etkisi ile memelerde şişlik olabilir. Hatta memelerden süt de gelebilir. İltihaplanma tehlikesine karşı memeler sıkılmamalıdır.

Aynı şekilde, kızlarda anneden gelen hormonların etkisi ile beyazımsı vajinal akıntılar görülebilir. Bu akıntı kimi zaman kanlı olabilir. Bu durum birkaç gün içinde normale döner. Devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Erkek bebeklerin bazılarında ise yumurtalıklar torbaya inmemiş ve kasıklarda kalmış olabilir. Eğer bebek prematüre doğmamışsa doktora görünmek gerekir. Prematüre bebeklerde ise henüz gelişim tamamlanmadığı için zamanla normal haline kavuşur.

Soğuk havalarda erkek bebeğin altı değiştirilirken yumurtalıkların torbadan kasığa doğru çekilmesi normal kabul edilir. Altı değiştirilip üzeri örtüldüğünde yumurtalıklar normal halini alır.

El ve ayaklar


Yeni doğan bebeklerin altları değiştirilirken el ve ayaklarında hafif soğukluk olabilir ve morarma görülebilir. Ancak morarmalar devam ederse mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Postmatüre olarak adlandırılan bebeklerin doğumda tırnakları uzun olabilir. Çocuğun yüzünde çizilmelere yol açabileceği için, çocuk 40 günlük olmadan tırnaklar dikkatli bir şekilde kesilmelidir.


Fotoğraf: rumpleteaser