Evcil Hayvanlar > Balık

Yeni akvaryum alanlar nelere dikkat etmeli?


Bir akvaryum filtresi akvaryumdaki tüm suyu saatte en az üç defa süzmelidir. Eğer süzmüyorsa, filtre çok küçük demektir.

 

Eğer filtrenin boyutuyla ilgili bir şüpheniz varsa, boyutunu bir üst düzeye taşıyın. Aşırı süzme işlemi yapamazsınız, ancak kesinlikle eksik süzme yapabilirsiniz ve bunun sonuçları balıklarınız için oldukça zararlı olabilmektedir.

Suyu kontrol edin

Yeni başlayanlar azot döngüsüyle ilgili bilgi sahibi değildir ve akvaryumlarının içindeki suyun kimyasını öğrenmeleri gerekir. Bunun sonucu olarak da çoğunlukla sularını test etmeleri gerektiği durumlarda bilinçsizdirler ve zararlı toksinlerle baş etme konusunda adım atmakta başarısız olurlar.

Akvaryum ilk kez kurulduğu zaman, bir ya da iki gün boyunca çalışmasına izin verilmelidir. Balıkları içine koymadan önce pH dengesi, sertlik, amonyak ve nitrit seviyeleri kayıt için test edilmelidir. Başlatma devresi sırasında amonyak ve nitriti sık sık ölçmek önemlidir.

Akvaryum tam olarak kurulduğunda görünmez sorunlar konusunda bilinçli olmak için suyu aylık olarak ölçün. Eğer balıklar aniden ölürse, suda değişen şeyleri anlamak için kontrol edin.

Suyu değiştirin

Yeni başlayanların eğitimli olmadıkları bir diğer konu da düzenli olarak suyun bir kısmını değiştirmeyi de içeren akvaryum bakımıdır. Akvaryumunuzda sadece çakılları temizleyerek ve suyun bir kısmını değiştirip yerine taze su ekleyerek ortadan kaldırılabilecek atıklar birikir.

Balığınız bakımsızlık ve düzenli su değiştirmeme nedeniyle ölmese de, belirli bir düzeyin altındaki su koşullarından dolayı stres altında olacaktır. Bunun sonucunda da, hastalığa daha açık olacak ve olması gerekenden daha kısa yaşayacaktır.