Gezi > İstanbul

Yedikule Zindanları nasıl bir yerdir?


İstanbul’un ve Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları, tarihi atmosferiyle büyüleyici niteliktedir. Özellikle İstanbul’un geçmişi ile olan bağının en önemli temsilcilerinden biri sayılan bu tarihi müze, nesiller boyunca yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgisini çeken mekanlar arasındaki yerini almıştır.
 

İzleyerek öğrenin: Topkapı Sarayı’nın harem bölümünün özellikleri nelerdir?


Konstantinapolis’e misafir olarak gelen kralları ve yabancı saraylıları görkemli bir şekilde karşılamak için yapılan Yedikule Zindanları, dönemin gerçekten de en ihtişamlı yapılarından birisidir. Bizans İmparatoru Thedosius’un zafer takı olarak inşa ettirdiği Altın Kapı ve daha sonra tahta geçen oğlunun kapı ile birleştirdiği dört yüksek gözlem kulesi ile eşsiz bir atmosfere ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’un fethi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet, bu görkemli yapıya üç kule daha ekletir ve toplamda yedi kuleye sahip olan kaleye surlar da ekletip kuleleri birbirine bağlatır. Kalenin yedi gözlem kulesine de farklı isimler verilir.

  • Genç Osman Kulesi
  • Cephanelik Kulesi
  • III. Ahmed Kulesi
  • Hazine Kulesi
  • Zindan Kulesi
  • Top Kulesi
  • Bayrak Kulesi

Genç Osman Kulesi, adını Genç Osman’ın burada katledilmesinden alır. Cephanelik kulesi, cephane deposu ve suçluların hapsedildiği bir zindan olarak kullanılmıştır. III. Ahmed kulesi ismini, yapımında büyük desteği olan III. Ahmed’ten almaktadır. Hazine Kulesi, bir dönem devlet hazinelerine ev sahipliği yaptığı için bu ismi almıştır. Zindan Kulesi, tam anlamıyla zindan; Top Kulesi ise hapishane olarak kullanılmıştır. Bayrak Kulesi, Altın Kapı’nın üzerinde yer alır. Sancak burada dalgalanır, Yeniçeriler burada nöbet tutarlardı.
 

Video ile öğrenmek için tıklayın: İstanbul’un dibi gizli yeraltı  dehlizleri ile mi kaplı?