Evcil Hayvanlar > Köpek

Yavru köpek alırken dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?


Yavru köpek alırken öncelikle dış görüntüsüne dikkat etmek gerekiyor. Bunun bir manevi yönü var, bir de sağlık yönü.

Bir pet shopa gittiğiniz zaman eğer birkaç tane yavru varsa özellikle sizinle iletişimi en iyi olanı tercih etmeniz önerilir. Sizin de hepsinin arasından farklı gördüğünüz, farklı hissettiğiniz ve size olan yakınlığı da farklı olan bir yavru köpek mutlaka olacaktır.

 

Veterinerlere göre, öncelik her zaman köpeğin sizi seçmesindedir. Dolayısıyla size en yakın gelene, size en çok ilgi gösterene öncelik tanımalısınız. Bunu seçtikten sonra köpeğin görüntüsünden sağlığıyla ilgili ipuçlarını algılamak gerekir. Bununla birlikte mutlaka bir veteriner hekime de danışılmalıdır.

Gözlerindeki parlaklık

Veteriner hekim yoksa özellikle dikkat etmeniz gereken noktaların başında gözlerindeki parlaklık geliyor. Köpeğin göz akıntısı var mı yok mu?

 

Gözlerine baktığınız zaman zaten akıntısı olan hayvanın gözlerinin altında ıslaklık ya da iltihaplanma görürsünüz. Köpekte bir enfeksiyon söz konusuysa çapaklanma tarzında bir görüntü fark edersiniz. Buna dikkat etmek gerekir.

Köpek seçiminde ikinci nokta yine üst solunum yollarıyla bağlantılıdır ve göz de buna dahildir. Burunda herhangi bir akıntı olup olmaması da önemlidir. Sağlıklı bir köpekte burun ne çok kuru ne de çok ıslak olur. Nemli bir burun sağlık belirtisidir.

Eğer burunda nemlilik dışında bir akıntı, ıslaklık veya fazla ıslaklık varsa buna da dikkat etmek gerekir.

Tüy yapısı

Tüy yapısı köpek seçiminde çok önemli. Tüyler mat değil, parlak olmalı. Köpeğin tüylerinde özellikle kepeklenme veya o tarz bir şey varsa bu sağlık problemi kaynağı olabilir.

Yavrularda özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonları, parazite bağlı enfeksiyonlar çok görülür. Bu sorunların işaretlerinden biri dışkıdır. Köpek eğer ishalse bu hem köpek hem de bizim için ciddi bir problemdir. Çünkü hem viral hem parazite bağlı hastalıklarda gördüğümüz bir semptomdur.

 

Dolayısıyla köpeğin kuyruğunu kaldırdığınız zaman, eğer anüs bölgesinde bir ıslaklık, yumuşak bir dışkı ve bulaşmışlık görürseniz bu zaten ishal olduğu anlamına gelir. Böyle yavruları tercih etmemeniz gerekir.

Çevre ile iletişim

Köpek seçerken yavrunun çevreye olan tepkisi de ölçülmeli. Eğer bir kenarda yatıyor, yanına gelenler olduğu halde kafasını bile kaldırmıyorsa, bir tepki vermiyorsa, bu zaten yavru köpeğin genel durumunun iyi olmadığını gösterir.

Özellikle yavrular arasında seçim yaparken, en dikkatlisi ve en hareketlisini, çevreye karşı en çok tepki verenini seçmekte fayda var. Ona baktıktan sonra da biraz önce bahsettiğimiz küçük detaylara bakarak, daha sonra da mutlaka veteriner hekime götürerek doğru hayvan seçmiş olursunuz.

 

İpucu: Yavru köpek alacaksınız ama hangi ırkların size daha uygun olduğuna emin değilsiniz... Köpek ırkları hakkında daha fazla bilgi almak, size en uygun cinsi bulmak için uzman videosunu izleyin: Hangi köpek size uygun?


Fotoğraf: yasmapaz & ace_heart (Flickr)