Genel Kültür > Din Kültürü

Yatsı namazının ilk sünneti nasıl kılınır?


Yatsı namazı vitr namazı ile birlikte 13 rekattır. Dört rekat ilk sünneti, dört rekat farzı, iki rekat son sünneti kılınır. Daha sonra üç rekat halinde vitr namazı kılınmalıdır.

 

Yatsı namazına başlamadan önce “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü yatsı namazının sünnetini kılmaya” denilerek niyet edilir ve “Allahuekber” diye Tekbir getirilir.


Videoyu izleyin: Yatsı namazının özellikleri nelerdir?

 

Birinci rekatta Sübhaneke okunur, Euzü Besmele çekilir. Fatiha ve Zamm-ı Sure okunduktan sonra Rüku'a eğilinir ve secdeye gidilir. Sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır.

 

İkinci rekatta önce Besmele çekilir. Ardından Fatiha ve Zamm-ı Sure okunur. Rüku'a eğilinir. Secdeye gidilir. Oturulur. Etteahiyyatü, Salli ve Barik okunur. Üçüncü rekat için kalkılır.

 

Üçüncü rekatta Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir. Fatiha okunur. Zamm-ı Sure okunur. Rüku'a durulur, ardından secdeye varılır. Dördüncü rekatı kılmak için ayağa kalkılır.

 

Dördüncü rekatta Besmele çekilir, Fatiha okunur. Zamm-ı Sure okunduktan sonra Rüku'a durulur. Secdeye gidilir ve son oturuşa geçilir. Etteahiyyatü, Salli ve Barik, Rabbena duası okunur. Selam verilir. Selamdan sonra yatsı namazının farzını kılmak için ara verilmeden ayağa kalkılır.


Videoları izleyin: Mübarek Üç Aylar