Genel Kültür > Din Kültürü

Yatsı namazının farzı nasıl kılınır?


Yatsı namazı, üç rekat vitr namazı ile birlikte 13 rekattır. Önce dört rekat ilk sünneti, sonra dört rekat farzı ve iki rekat son sünneti kılınır. Ardından vitr namazına geçilir.

 

Namazın ilk sünnetinden sonra ara verilmeden farz namazı kılınır. Önce erkekler kamet getirir. “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü yatsı namazının farzını kılmaya” şeklinde niyet edilir. “Allahuekber” diye Tekbir getirilir ve namaza geçilir.


Videoyu izleyin: Yatsı namazının özellikleri nelerdir?

 

Birinci rekatta Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir. Fatiha ve Zamm-ı Sure okunur. Rüku'a eğilinir. Secdeye gidilir ve ikinci rekat için ayağa kalkılır.

 

İkinci rekata Besmele ile başlanır. Fatiha ve Zamm-ı Sure okunur. Rüku'a eğilinir ve secdeye gidilir. İlk oturuşa geçilir. Etteahiyyatü okunduktan sonra üçüncü rekat için ayağa kalkılır.

 

Üçüncü rekatta Besmele çekildikten sonra Fatiha okunur ve Rüku'a durulur. Ardından secdeye varılır ve son rekatı kılmak üzere ayağa kalkılır.

 

Dördüncü rekatta Besmele çekilir, Fatiha okunur. Rüku'a eğilinir, secdeye gidilir. Oturulur, sırasıyla Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik ve Rabbena okunur.

Selam verilir. Selamın ardından hemen son sünneti kılmak üzere ayağa kalkılır.

Uzman videolarını izleyin: Namaz Çeşitleri