Sağlık > İlk Yardım

Yanık türleri arasında ne fark var?


Yanıklar temel olarak 3'e ayrılır ve ilk yardım yöntemleri farklı olduğundan yanığın hangi türde olduğunu bilmek önemlidir.

 

Yanıklar derinliklerine göre isimlendirilir. Sadece epidermis yani cildin üst katmanını etkileyen yanıklar daha az ciddi kabul edilirken cildin alt katmanı dermise ulaşan yanıklar ilk yardıma daha çok ihtiyaç duyar.

Videoyu İzleyin: Ciltteki yanık lekeleri nasıl temizlenir?

1. derece yanıklar

Yüzeysel yanık olarak da bilinir. Epidermisi etkileyen bu tip yanıklara en iyi örnek güneş yanıklarıdır. Bu durumda cilt hafifçe kabarmış ve acı vermeye başlamıştır. Su toplanmasına genelde rastlanmaz. Yara kendiliğinden 7-8 gün içinde iyileşir ve iz bırakmaz.

 

2. derece yanıklar

Kısmi kalınlıktaki yanıklar olarak da bilinir. Epidermisi aşarak dermise (cildin alt tabakası) ulaşır. Hemen her durumda su toplanmasına rastlanır. Hastadaki sıvı kaybı artar. İlk yardıma ihtiyaç duyan bu yanıklar 3 hafta içinde iyileşir. Tedavi sonrası iz kalabilir.


3. derece yanıklar

Tam kalınlıklı yanıklar olarak da bilinir. Dermise ulaşan bu yanıklar dermisi aşarak daha alt dokuları da etkileyebilir. Bölgedeki dokunun tamamen işlevini yitirmesine neden olabilirler. Cilt rengi siyaha döner. Bölge uyuştuğundan fazla acı hissedilmeyebilir. Derinin kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir.

 

Videoyu İzleyin: Yanık tedavisinde nelere dikkat edilmeli?