Teknoloji > Bilgisayar > Bilgisayar Oyunları

World Of Warcraft nasıl bir oyun?


Kısaca WoW olarak da bilinen World Of Warcraft, MMORPG diye tabir edilen “çok sayıda kullanıcı ile oynanan çevrimiçi oyun” piyasasında, aylık 12 milyon oyuncuya ulaşarak klasikler arasına girmiş bir Blizzard Entertainment ürünüdür.

İlk olarak piyasaya sunulduğu tarih olan 23 Kasım 2004, aynı zamanda oyunun temelinin geçtiği Warcraft serisinin çıkışının 10. yıldönümüdür.

 

İlk eklentisi olan The Burning Crusade 16 Ocak 2007'de ve son eklentisi Wrath Of The Lich King 13 Kasım 2008’de oyuncuların kullanımına sunulmuştur.

Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren WoW, Guinness Rekorlar Kitabı’nda en popüler çevrimiçi oyun olarak tarihe geçmiş ve pazar payının yaklaşık %60’ını elinde tutan bir deve dönüşmüştür.

Nereden başlamalısınız?

Diğer tüm MMORPG’lerde olduğu gibi WoW da, avatar (karakter) yaratmak, 3. gözden kontrolle haritayı keşfetmek, türlü canavarlarla mücadele etmek, quest (görev) tamamlamak, NPC (insanlar tarafından yönetilmeyen karakterler) ve oyundaki diğer oyuncularla iletişim kurmak üzerine yapılandırılmış bir oyundur.

Oyuna girebilmek için aylık ödeme işlemlerini yapmanın yanı sıra, bir Server / Realm (sunucu / diyar) ve oyun tipi seçmelisiniz. Oyun tipleri PvP (oyuncuya karşı oyuncu), PvE (çevreye karşı oyuncu), RP (RolePlay) veya RP-PvP olarak sıralanmaktadır.

Bir karakteri oluşturabilmek için önceden Warcraft evreninde tanıtılan hikaye zincirine bağlı kalınarak iki savaşan taraf yaratılmıştır. Bunlar Horde (Sürü) ve Alliance’tır (İttifak).

Bütün bu seçimleri yaptıktan sonra kişi, kendi oyun tarzına ve canlandırmak istediği karaktere yakın bir class (sınıf) ve race (ırk) seçer. Ancak çeşitli kısıtlamalar nedeniyle tüm ırklar tüm sınıfları canlandıramaz.

Oyuna girdikten ve karakterinizi geliştirmeye başladıktan sonra çeşitli yetenekler ve sizin karar vereceğiniz meslekler edinmeye başlarsınız.

 

Terzilik, demircilik, madencilik, aşçılık ve ilk yardım, seçebileceğiniz meslekler arasında yer alır.

Birlikte zaman geçirmek istediğiniz oyuncularla guild denilen loncalara dahil olabilir, oyun sonunda karşınıza çıkan zindanlarda 10 veya 25 kişilik arkadaş gruplarınızla kıymetli eşyaları ele geçirmek için güçlü canavarlara savaş ilan edebilirsiniz.

Popüler kültürde WoW

World Of Warcraft, bugüne dek pek çok sanatçıyı etkilemiş ve popüler kültürün bir parçası haline gelmiştir.

Emmy ödüllü South Park’ın “Make Love, Not Warcraft” bölümü bu örneklerden biridir. Toyota, oyunu kamyonlarından birinin reklamında kullanmış, 2007’de yayınlanan bir reklam serisinde ünlü sanatçılar oyundaki karakterlerini tanıtmışlardır.

Piyasada bulunan iki masaüstü oyunu WoW teması içermektedir. Bunun yanında minyatürleri ve kart oyunları da mevcuttur.