Sağlık > Cilt Sorunları

Vücuttaki sivilceler için ne yapabiliriz?


Vücutta ve sırtta oluşan sivilcelerin nedeni yüz sivilceleri ile aynıdır. Ancak tedavi sürecinde, özellikle cilt bakımı konusunda farklılıklar olabilir.

 

Vücut sivilcesi bakımını iyi bilmek, hem yeni sivilcelerin çıkmasını hem de mevcut olanların yayılmasını engeller.

Hafif bir temizleyici kullanın
Geleneksel kalıp sabunlar cildinizi kurutacağı ve sivilceleri azdırabileceği için kullanmamanız en iyisi. Onun yerine nemlendirici içeren, kokusuz, hafif bir temizleme sabunu kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca aktarlarda satılan, sadece vücut sivilceleri için yapılmış ürünlerle de iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 
Tüm liflerinizi atın
Vücut aknesi fırçalamakla veya ovalamakla gitmez. Tam tersi cildinize iyilik yerine kötülük etmiş olursunuz. Cildinizi sert bir şekilde ovalamak iltihabı artırır ve sivilce oluşumunu kolaylaştırır. En doğru yol, ellerinizle ya da temiz yumuşak bir bezle ilgili bölgeyi dikkatlice yıkamaktır.

Duş yerine banyo yapmayı tercih edi.
Ilık bir suyla yıkanmak ölü deri hücrelerinden arınmanızı kolaylaştıracaktır. Hücre enkazından kurtulmak gözenekleri açık ve temiz tutarak akne oluşma riskini azaltacaktır.

Bazı estetisyenler deniz tuzunun iltihaplı bölgelere iyi geldiğini, banyo yapılacak suya bir miktar katılması gerektiğini savunmaktadır. Bu tür bir bakım tercih ediyorsanız sivilceli bölgelerin bu suda en az 20 dakika kalmasına dikkat etmelisiniz.

Sivilce ilacı ya da dışarıdan uygulanan kremler kullanın
Cilde sürülen kremler deri dökülmesine yardımcı olurken sivilce yapan bakterileri de azaltır. Eğer vücudunuzdaki sivilceler hafifse tüm eczanelerde bulabileceğiniz sivilce losyonlarını kullanabilirsiniz. Eğer sivilcelerinizin durumu ağırsa doktorunuzla konuşarak size uygun ilaca başlayın.

Doğal maddelerden yapılmış bol kıyafetler giyin
Pamuk gibi doğal maddeler cildinizin hava almasına izin verir. Sıkı ve vücudu saran kıyafetlerden uzak durun. Yün gibi kaşıntı yapıcı kıyafetler giymeyin. Bu malzemeler vücudunuzu rahatsız edebilir.