Güzellik > Estetik Cerrahi

Vücudun hangi bölgelerinden yağ alınabilir?


Vücutta yağ olan her yerden yağ alınabiliyor ancak en iyi sonuç alınan yerler karın, bel ve sırt bölgeleri.

Liposuction sırasında amaç yağ almaktan çok oradaki yağ hücrelerini almak. Yağlar yağ hücrelerinin içinde toplanıyor. Dolayısıyla işlem sırasında yağ hücreleri de alınıyor.

Liposuction ile genellikle bir bölgedeki yağ hücrelerinin %60-70’i alınır ancak kalanlar ne yazık ki çoğalmaya ve o bölge tekrar yağlanma yeteneğine sahip.

 
Eğer yemeye ve kilo almaya devam edilirse tekrar şişmanlayabilir ve aynı bölgelerde yağlanma yaşanabilir. Bu nedenle liposuction her yağlı bölgede iyi sonuç vermez.

Liposuction kadınlarda genellikle basenlere, erkeklerde ise daha çok bel ve karın bölgesine yapılıyor. Basenlerde kalçalara doğru olan bölgeler, bacak içleri ve diz içlerinden yağ alınabiliyor.

Ayrıca erkek göğüslerindeki büyüme için liposuction tekniği onarım amaçlı kullanılabiliyor.

Gıdı bölgesinde de yağ birikmeleri olduğundan bu bölgeden de yağ alınabiliyor ancak liposuction’ın kesinlikle iyi sonuç vermediği bölgeler var. Bunlardan biri kol altına yapılanlar.

Kol altına yapılan liposuction'lar ilerde sarkmalara neden olabiliyor. Bu nedenle bu bölgeye liposuction yaptırırken dikkatli olmakta fayda var.

Tıpkı kol altı gibi bacağın ön tarafına yapılan liposuction'lar da vücut çerçevesini bozarak girintili, çıkıntılı bir görüntü oluşmasına neden olabiliyor.

Liposuction sonrası

  • Liposuction sırasında yağlarla birlikte yağ hücreleri de alındığından yağlanma kapasitesi azalır.
  • Basen şikayeti olan bir kadında operasyon sonrası yağ hücreleri azalacağından aynı bölgenin yağlanma oranı düşer.
  • Liposuction ile bir bölgedeki yağ hücrelerinin ancak %60 – 70'i alınabildiğinden geriye kalan hücrelerin çoğalma riski her zaman vardır.
  • Normal kilodaki bir kişi sadece bölgesel bir fazlalık olan baseninden şikayet ediyorsa liposuction sonrasında yine kilosunu koruyarak ömür boyu basensiz olabilir.