Motorlu Araçlar > Motosiklet

Vespa nasıl efsane oldu?


250 ile 800 cc arasında motor hacmine sahip scotterlardan üretilen Vespa'lar 1946 yılında İtalyan Piaggio & Co. S.P.A. firması tarafından piyasaya sürüldü.

 

Vespa'lar ilk olarak 2. Dünya Savaşı sonrasında İtalya'da uçak hurdalarından imal edildi.

 

Yıkım

 

2. Dünya Savaşı'nın bitiminde altüst olan İtalya ekonomisinden Enrico Piaggio'nun babasının uçak fabrikası da etkilenmişti ve savaşın bitiminde fabrika yerle bir olmuştu.

 

Bu dönemde ekonomik darboğaz, otomotiv endüstrisini de etkilemişti ancak ulaşım sorunu bir şekilde çözülmeliydi.

 

Basit, sağlam ve ekonomik olduğu kadar zarif bir araç tasarlama hayali oğul Piaggio'yu Corradino D'Ascanio ile buluşturdu. Enrico, uçak mühendisi D'Ascanio'dan yepyeni bir araç tasarlamasını istedi ve ortaya Vespa'nın ilk tasarımı çıktı.

 

Doğum

 

15 adet Vespa 1946 yılının nisan ayında üretilir. İlk Vespa 98 cc'lik motora, 4500 devirde ve 3,5 beygir gücündeydi ve saatte 60 km'ye kadar çıkabiliyordu.

 

İlk olarak basit bir motosiklet olan Vespa, motor mekanızmasının görünen kısmı boyalı saçlarla kapatılmış ve düz bir ayak koyma yeri ile dizleri koruyan rüzgarlığı olan scooter tipi bir motordu.

 

Zamanla yaygınlaşan ve birçok ünlü tarafından kullanıldıkça popülerleşen Vespa, yakaladığı şöhret sonucunda kişisel taşımacılığın en zarif sembolü haline geldi.

 

Zarif ve ekonomik ulaşım

 

İki tekerlekli bu gürültüsüz ulaşım aracı hem rahatsız hem de sürmesi zor motorsikletlerden farklılığını kısa zamanda ortaya koydu.


1949 yılının sonuna kadar 35.000 Vespa üreten Piaggio'nun hayali; Avrupa'da dalga dalga yayılan Vespa tutkusu ile onu 10 yılın sonunda 1 milyon satış rakamına ulaştırdı.

 

Şöhret

 

Kuşkusuz bunda Audrey Hepburn ve Gregory Peck'in Vespa ile Roma'yı dolaştıkları Roma Tatili filminin ve birçok ünlünün Vespa kullanmasının etkisi vardı.

 

1952 tarihli Roma Tatili filmiyle birlikte Vespa satış rakamları 100.000'in üzerine ulaştı.

 

İlk Vespa sadece ekonomik, kolay ve sessiz bir ulaşım vaadediyordu.

 

Vespa daha sonraki, 60'lı 70'li yıllarda, o zamanın gençliğinin devrimci görüşlerini temsil etti. Şimdi ise özgürlüğü ifade eden Vespa, özellikle metropollerin sevimli ve rahat ulaşım aracı olarak görülüyor.