Genel Kültür

Vejetaryen kimlere denir?


Vejetaryen, et yemeyen kişilere verilen addır. Bir yaşam biçimi olarak et yememeyi tercih eden insanlar için kullanılır. Etyemezlik olarak da bilinir. Ancak bu vejetaryenliği tam olarak tanımlamayan bir tanımk olduğundan çok tercih edilmez. Zira vejetaryenler sadece et değil, hayvan ürünlerinden faydalanılarak üretilen besinleri de tüketmezler.

Veganlıkla vejetaryenlik arasındaki farklar


Vejetaryenliğin kendi içerisinde de bazı türleri bulunur. Örneğin vejetaryenliğin daha sıkı bir türü olaran bilinen “veganlar” yalnızca et ürünlerini değil, hiçbir hayvansal gıdayı tüketmezler. Dolayısıyla yumurta ve süt gibi hayvanlardan elde edilen ürünleri tüketmedikleri gibi hayvansal yağlardan da uzak dururlar.

İzleyerek öğrenin: Vejetaryen beslenmenin türleri nelerdir?


Her ne kadar vejetaryenlik eksik bir beslenme gibi algılansa da bu durum mevcut alışkanlıklardan kaynaklanır. Amerikan Diyet Derneği’nin yaptığı araştırmalar, insan bedeninin ihtiyacı olan besinlerin et içermeyen besinlerden de alınabileceğini kanıtlar. Örneğin çoğunlukla et ürünlerinden karşılanan protein ihtiyacı için soya ürünleri tercih edilebilir.

Bilinçli tüketim


Araştırmalara göre kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve kolesterol seviyeleri açısından vejetartenler oldukça sağlıklı bir durumdadır. Ancak vejetaryen olmak, çok daha bilinçli ve dengeli bir beslenmeyi gerektirir. Vejetaryen olmayan insanların etten aldıkları besin değerlerini başka besinlerden elde etmek için bilinçli bir tüketim gerekir.

Uzmanından öğrenin: Vejetaryen beslenme kilo almaya neden olur mu?


Dünya üzerinde en fazla vejetaryanin bulunduğu coğrafya Hindistan coğrafyasıdır. Bu bölgede bulunan vejateryenlerin toplamı, dünyanın geri kalan ülkelerinde yaşayan vejetaryenlerin sayısından daha fazladır. Bu durum çoğunlukla Hindu kültüründen kaynaklanır.