Sağlık > Kalp & Damar

Vaskülit nasıl tedavi edilir?


Birçok vaskülit çeşidi, kontrol edilmediğinde ilerlemeye meyilli olsa da kolayca tedavi edilebilir. Buna karşılık ciddi hasar yaratan tipleri de vardır.

 

Vaskülit görülen hastalarda belirtiler vaskülitin tipine göre değişir. Genelde halsizlik, ateş, zayıflama, geceleri terleme gibi belirtileri vardır. Vaskülit tedavisinde, hastalığı yaratan nedenin bulunması ve ortadan kaldırılması önemlidir.

 

Vaskülitin tanısı için hastanın öyküsü detaylıca dinlenir. Fiziki muayene ve laboratuar incelemeleri tamamlanır. Öncelikle enfeksiyon ve iltihap durumunu görmek için kan ve idrar testleri yapılır.

 

Tanısı ve tedavisi

 

İltihabın aort ve dalları gibi büyük damarları tutup tutmadığına bakmak için ultrason, görüntülü tomografi ve manyetik rezonans (MR) gibi görüntülü yöntemlere de başvurulabilir. Bazı vakalarda lokal anesteziyle parça alınıp biyopsi yapılır. Böylece hastalığın aktivitesi ve yaygınlığı belirlenmiş olur.

 

Tedavi uzun dönemli ve karışıktır; vaskülitin tipine, yoğunluğuna ve hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Hastalığı hızlandıran ilaçlar kesilir. Vaskülit gelişimini kontrol etmek içinse bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların yanı sıra iltihapla savaşan ilaçlar kullanılabilir.

 

Tedavinin başarısında testlerin tekrarlanması ve periyodik olarak doktor kontrolüyle hastalığın ilerleyişinin sıkı takip edilmesi büyük önem taşır.
 

Fotoğraf: 1