Sağlık > Cinsel Yaşam

Vajinismus nedir?


Vajinismus kadınlarda sıkça görülen cinsel bir işlev sorunudur.

 

Vajinismusta vajina etrafındaki kaslar istem dışı olarak kasılır. Bu kasılmalar cinsel ilişki sırasında acı ve ağrıya neden olduğu için cinsel birleşme gerçekleşemez.

Normal bir cinsel hayatın sürdürülememesi özellikle evlilikte büyük sorunlara neden olabilir.

Vajinismus genellikle ilk cinsel ilişkide ortaya çıkar. Ancak bunun dışında muayene veya tampon yerleştirme gibi durumlarda da anlaşılması mümkündür.

Vajinismus bazen ilk cinsel deneyim korkusuyla karıştırılabilir. Bazı kızlar yaşayacağı ağrı ve acı korkusuyla cinsel birleşme sırasında kendilerini kasarak ilişkiye giremezler.

Vajinismusta ise kadınların cinsel isteği vardır. Okşanmaktan, uyarılmaktan hoşlanırlar ancak birleşme sırasında büyük bir korku yaşayarak bu ilgilerini kaybederler.

Nedenleri

Vajinismus fiziksel kökenli nedenlerden kaynaklanabilir ancak çoğunlukla psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Psikolojik nedenlerin başında baskıcı cinsel yetiştirme, cinselliğin sürekli kötü, ayıp, günah olarak gösterilmesi ve genç kızlara ergenlikten itibaren cinselliğin acı veren bir deneyim olduğunun anlatılması gelmektedir.

Bazı durumlarda tecavüz, kötü cinsel deneyimler, hamile kalma korkusu, yaşanan büyük üzüntüler ve birtakım jinekolojik ameliyatlar da vajinismusa sebep olabilir.

Fiziksel olarak ise vajina hastalıkları ve vajina çevresindeki organların hastalıkları, vajinismusa ortam hazırlayabilir.

Tedavisi

Vajinismus tedavisi özellikle hastalığın nedenleri belirlendikten sonra oldukça kolaydır.

Neden fiziksel ise jinekolojik bir tedaviyle sorun hemen çözülebilir. Ancak sebep psikolojikse çiftin hastalığı kabullenip uygun tedaviye devam etmesi gerekir.

Vajinismus tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ancak sorunun psikolojik kökenli olduğu durumlarda tedavi biraz daha uzayabilir.

Bu aşamada en önemli nokta çiftlerin sabırlı olması ve birbirlerine sevgi ve anlayış göstererek bu süreci beraber atlatabilmeleridir.