Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Uzun yola çıkacak sürücüler hangi ek kontrolleri yapmalı?


Aracınızla yola çıkarken yapmanız gereken rutin kontroller vardır.

 

Lastik basınçları, far ve sinyallerin durumu, çevresel koşullar bunların bazılarıdır.

 

 

Uzun yola çıkarken bunlara ek olarak, aracınızın sizi yolda bırakmaması için dikkat etmeniz ve bir uzmanın yardımını almanızı gerektiren durumlar da bulunur.

Videoyu İzleyin: Uzun yolda aracımızda sorun çıkarsa ne yapmalıyız?

 

Uzun yol, motorun gücünün ve performansının öne çıktığı durumlardır. Bu nedenle motorun sağlıklı çalışması için vazgeçilmez olan motor yağına mutlaka baktırmalısınız. Seviyesi, kalitesi ve yoğunluğu ayrı ayrı incelenmeli ve gerekirse yağ yenilenmeli. Bu sayede motorun birbirine değen parçaları aşınmalardan zarar görmeyecektir.

 

Uzun yoldan önce mümkünse bir teknisyenin aracınızı kullanarak rot ve balans ayarlarını test etmesini gerekirse bilgisayarlı ortamda bakmasını isteyin. Böylece düz yolda araç sağa ve sola yönlenmeyecek, manevralarda daha rahat edeceksiniz. Lastik ayarları da aracın sağa ve sola çekmesinde önem kazandığından mutlaka bakılmalı.

 

Uzun yola çıkacak sürücülerin dikkat etmesi gereken ancak önem verilmediği için sıklıkla sorun çıkaran bir başka durum ise psikolojidir. Kişinin temel sürücülük prensiplerini asla terk etmemesi gerektiğini unutmaması gerekir. Günlük hayatını, yaşadıklarını yola yansıtan kişi hem kendisi hem de diğer sürücüler için tehlike oluşturur.


Videoyu İzleyin: Aracının soyulduğunu fark eden kişi ilk ne yapmalı?