Sağlık > Temel Sağlık Bilgisi

Uzun süre uyumamanın sağlığa etkileri nelerdir?


Uyku hemen her canlı için hava ve su kadar hayati bir ihtiyaç. Memelilerde ve özellikle insanlarda uyku düzenin bozulması ve uzun süre uykusuz kalmak ciddi fizyolojik ve zihinsel sorunlara neden oluyor.

İzleyerek öğrenin: Uzun süre uykusuz kalmak vücudu nasıl etkiler?


Uykusuzluk ile ilgili insanlar üzerinde çok sayıda deney ve gözlem yapılmış. İşte uykusuzluğun insan vücudu ve psikoloji üzerindeki etkilerini inceleyen bazı deneylerden elde edilen sonuçlar:

  • 1 gün uykusuz kalmak vücudun ve zihnin tolore edebileceği bir durum ama yine de kişi tekrar uyuyana ve uykusunu alana kadar kendini rahat hissedemiyor ve odaklanma sorunları yaşayabiliyor.
  • 2 gün uykusuz kalmak kişinin vücut ısısı düzeninin bozuyor ve uykuya dalabilmek için büyük bir ihtiyaç hissediyor.
  • 3 gün uykusuz kalan kişi özellikle dikkat gerektiren durumlara odaklanmakta oldukça zorluk çekiyor. Zihinsel işleyişi yavaşlıyor. Uykusuzluğun etkileri özellikle sabah erken saatlerde daha şiddetli oluyor.
  • 4 gün uykusuzluk yaşayan kişide artık yaklaşık üç saniye süren çok kısa (mikro) uyuma davranışı gelişiyor. Bu anlık uyuklamalar sırasında kişi anlamsızca boşluğa bakıyor ve bilincini yitiriyor. Ayrıca çok huzursuz ve zihni tamamen karışık oluyor.
  • 5 gün uykusuz kalan kişi zihinsel yetilerini kullanabiliyor olsa da yukarıdaki durumlara ek olarak hayaller görmeye ve olmayan sesler duymaya başlıyor.

İzleyerek öğrenin: Uykusuz kalmak halüsinasyona neden olabilir mi?

  • 6 gün ve daha fazla uykusuz kalmak ise kişinin kendi kimliği ile bilgileri daha kaybetmesine yol açıyor. Bu noktadan sonra birçok zihinsel yetisini kullanamıyor. Bu duruma uyku mahrumiyeti psikozu adı veriliyor.