Anne & Çocuk > Çocuk Sağlığı > Çocuk Gelişimi

Üstün zekalı çocuklar nasıl eğitim görmeli?


Üstün zekalı ve yetenekli çocukların, doğru eğitim yöntemleriyle yönlendirilmeleri okul ve hayat başarıları açısından çok önemlidir.

Keşfedilmeyen ve geliştirmesine yardım edilmeyen yetenekleri zayıflayacağı gibi, psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilir.

Videoları izleyin: Çocuklarda İleri Zeka

Üstün zekalı bir çocuk normal çocuklarla birlikte okurken konuları çalışmadan öğrenebildiğinden ders çalışma becerisi edinemeyebilir. Bu da ileride akademik olarak başarısızlık yaratabilir.

Okul arkadaşları, öğretmenleri ve öğrenim ortamında rahat etmeyen üstün zekalı çocuklar olumsuz davranışlarıyla öne çıkmaya çalışabilir.

İleri zekalı çocuklar yetenekleri yönünden kışkırtıcı, bilgi yönünden zengin bir ortamda eğitim almalıdır. Üstün zekalı çocuklar kendilerini dersler dışında hayatın diğer alanlarında ifade etmeye daha çok ihtiyaç duyarlar. Spor, sanat ve sosyal faaliyetlerle yoğun olarak ilgilenebilmelerine aile imkan sağlamalıdır.

Çocuklarının ileri zekalı olduğu belirlenen aileler, ilçelerde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne başvurarak yardım alabilirler. Bu çocuklar Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, güzel sanatlar liseleri, TÜBİTAK projeleri gibi özgün yeteneklerini sergileyebilecekleri okul ve ortamlara yönlendirilebilir.

Videoyu izleyin:
Çocuğumuzun yeteneklerini geliştirmek için neler yapabiliriz?