İş & Kariyer

Üniversite öğrencileri ne zaman staja başlamalı?


Üniversite eğitimi mesleki alanda yetkinliklerinizi geliştirmek ve uzmanlık kazanmak için en önemli alandır. Ancak üniversite eğitiminde genellikle teorik bilgi verilir ve bu durum mezun olduktan sonra iş dünyasındaki pek çok kavrama uzak kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle üniversite döneminde özellikle yaz aylarını bir staj programıyla geçirmek ya da kışın okulunuzun olmadığı günlerde bir şirkette staj yapmak mezun olduğunuzda daha donanımlı olmanızı ve kolay iş bulabilmenizi sağlar.
 

İzleyerek öğrenin: Avukat olmak için nasıl staj yapılır?

Staj yapmak iş ortamını görmeniz için çok önemli bir fırsattır. Çünkü iş arkadaşlıkları ve iş ilişkileri okul hayatına ve sosyal ilişkilere göre çok büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılıkları henüz profesyonel olarak iş hayatına başlamadan önce öğrenmeniz işe başladığınızda adaptasyon sorunu yaşamamanızı sağlar. Ayrıca burada tanıdığınız ve iyi ilişkiler kurduğunuz isimlerin size sonraki dönemlerde referans ve iş bağlantısı olarak dönmesi kuvvetli bir ihtimal.

Peki üniversite yıllarında staja ne zaman başlanmalı? Aslında bu sorunun doğru cevabı birinci sınıfı tamamladığınız ilk yaz tatilidir. Okula başladıktan sonra stajı geciktireceğiniz her yıl size mezun olduğunuzda daha az tecrübe ve daha az iş bağlantısı olarak geri dönecektir. Her yaz dönemini farklı şirketlerde yaptığınız stajlarla geçirirseniz, özgeçmişinizdeki tecrübe alanınız o kadar büyüyecektir.
 

İzleyerek öğrenin: Kariyer planlaması için üniversite yılları geç mi?

Staj dönemini etkili geçirmek için ise aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat edin:

  • Staja başvurmak için doğru zaman okul kapanmadan en az iki ya da üç ay öncesidir. Çünkü özellikle kurumsal firmalar planlamalarını bu zamanlarda yapar.
  • Başvurularınızı yaratıcı bir şekilde yapın ve pek çok kaynağı kullanın. Örneğin insan kaynakları siteleri ya da çalışmak istediğiniz bir şirketin internet sitesi başvuru için gayet uygundur. Özellikle staj yapmak istediğiniz firmanın açtığı yetenek sınavlarını kaçırmayın.
  • Üniversitelerde düzenlenen kariyer günlerini takip edin ve stajyer olmak istediğiniz firmaya buradan da doğrudan ulaşın.
  • Stajı bir mecburiyet değil, sizin için yeni bir deneyim olarak görün. Daha az sorumlulukla çok fazla şey öğrenebileceğiniz bir alanın keyfini çıkarın.
  • Öğrenmeye istekli olun ve mümkün olduğunca sorumluluk almak için girişken olun.