Genel Kültür > Yaşam

Türkiye orman yangınlarından ne kadar zarar gördü?


Türkiye, topraklarının dörtte biri ormanlarla kaplı bir ülke. Ancak geçen yıllar boyunca ülkemizin orman dokusu insanların verdiği zararlar ve çıkan yangınlarla büyük zarar gördü.

Bu konudaki ilk istatistikler Orman Kanunu’nun çıkarıldığı 1937 yılına dayanıyor.

Orman Bakanlığı’nın 2003 yılında yayımladığı rapora göre Türkiye, 1937-2003 yılları arasında 74.294 orman yangını yaşadı ve bu yangınlar sonucu İstanbul’un yüzölçümünün üç katına eşit olan 1 milyon 630 bin 46 hektar ormanlık alanını kaybetti.

İstatistiklere göre orman yangınlarının %94’ü insan kaynaklı. Özellikle kasıt, ihmal ve dikkatsizlik yangınların başlıca çıkış nedenleri olarak gösteriliyor.

Bunun yanı sıra anız yakma, ateş unutma, sigara izmariti atma gibi basit sebepler de çok büyük orman yangınlarına yol açabiliyor.

Türkiye en riskli ülkelerden biri

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi 2008 yılında “Avrupa’da Orman Yangınları” isimli bir rapor yayımladı.

Raporda Türkiye’nin, ormanları en çok risk altında olan ülkelerden biri olduğu belirtildi. Buna göre Türkiye ormanlarının 7 milyon hektardan fazlasında 1. derece, 5 milyon hektardan fazla alanında ise 2. derece yangın tehlikesi bulunuyor.

Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye 2003-2008 yılları arasında 63 bin hektar ormanlık alanını kaybetti.
 

Sadece 2008 yılında çıkan 2 bin 135 orman yangını 27 bin 848 hektar alana mal oldu.

Ancak son yıllarda yangınla mücadele konusunda toplumsal bilinçlenmenin artması, gerekli önlemlerin alınması ve teknolojik ekipmanların sağlanması sonucu yangın oranlarında önemli düşüşler kaydedildi.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Ağustos 2009'ta açıkladığı rapora göre 8 aylık dönemde kaybedilen ormanlık alan 1.684 hektar oldu.

Bu oranın ulusal işbirliği, iyi bir yangın söndürme organizasyonu ve yangın yönetim planlamasıyla gelecek yıllarda daha da düşebileceği belirtiliyor.

 

İpucu: T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanmış "yangın ve korunma" ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, yangın ihbarı için Türkiye'nin her yerinden ve ücretsiz olarak 110 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz.