Sağlık > Cilt Sorunları

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?


Tırnak mantarı tedavisi sırasında krem, eritici bant ve tırnak cilası şeklinde ürünler kullanmak tedaviye yardımcı olarak görülüyor.

Tırnak mantarı tedavi yöntemleri

  • Cerrahi yöntemler (Tırnak çekimi vb.)
  • Ağız yoluyla alınan ilaçlar
  • Deriye uygulanan harici yöntemler (Krem, pomat uygulaması)
  • Lazer tedavisi

Uzmanlara göre tırnak mantarı tedavisinde en iyi yöntem lazer uygulamaları.

Tırnağın çekilmesi

Yüzeysel mantar enfeksiyonlarında tırnak çekimi, mantar tek tırnakta görüldüğünde uygulaması kolay bir tedavi yöntemi. Ancak, mantar birden fazla tırnakta görülüyorsa, tedavi biçimi acılı bir hal alabiliyor.

Ağız yoluyla ilaç tedavisi


Tırnak mantarının ağızdan alınan ilaçlarla yapılan tedavide yüksek düzeyde başarı sağlanabiliyor ancak bu tedavi biçiminde uzun süreli ve düzenli ilaç kullanımı gerekiyor.

Karaciğer yetmezliği, Hepatit gibi rahatsızlığı olan kişilerle hamilelerde ilaç kullanımının karaciğer üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Bu nedenle tedavi sırasında düzenli doktor kontrolü ve kan testleri yapılması gerekiyor. Testlerde belli bir düzeyin aşılması halinde ilaçların kesilmesi söz konusu olduğu için tedavide aksamalar meydana geliyor.

Lazer uygulamaları

Tırnak mantarında lazer tedavisi, temel olarak ağız yoluyla ilaç verilerek tedavi edilemeyen veya sistemik tedaviye yanıt vermemiş kişilerde uygulanıyor.

Lazer uygulamalarında mantarın durumuna göre şekillenen seanslar sonucunda enfeksiyon yok ediliyor ve mantar tamamen ortadan kaldırılıyor.

Tırnak mantarının lazerle tedavisi sonucunda tırnak doğal rengine kavuşuyor ve mantarın ileri aşamalarında karşılaşılan ağaç kökü görünümünden kurtuluyor.

Lazer yönteminin avantajları

  • Diğer tedavilere cevap vermeyen durumlarda uygulanabilmesi
  • Yan etkisi olmaması
  • Tırnakta anormal değişikliklere neden olmaması
  • Tedaviye karşılık vücutta herhangi bir direnç oluşturmaması

Tırnak mantarının lazerle tedavisinin en önemli avantajı herhangi bir ağrı ve zahmet oluşturmaması. Lazer uygulaması, tırnaktaki mantarı yayılmadan kısa sürede ortadan kaldırması nedeniyle de büyük oranda başarılı oluyor.