Güzellik > Cilt Bakımı

Ter kokusu nasıl giderilir?


Ter kokusu, ter bezlerinden çıkan sıvıların vücutta uzun kalması ve içeriğindeki maddelerin bakterilerce kullanılması sonucu oluşur.

 

Bu nedenle ter sıvısını vücuttan kısa sürede atmak ter kokusu sorunu yaşamamanın en etkili yoludur.

 

Her gün yıkanmak vücudu koruyan yağ tabakasını yok eder ve bakterilerin daha hızlı çoğalmasına neden olur. Çok az yıkanmak ise ter sıvısının vücutta kalmasından dolayı kokuya yol açar.


Uzman videolarını izleyin: Terlemeye Karşı Çözümler

 

Haftada iki veya üç kez banyo yapmak kokuyu önlemek için uygun olacaktır. Ayak ve üreme organları ise her gün yıkanabilir. Banyo sırasında deodorantlı temizlik ürünleri kullanmak ter sıvısının temizlenmesi ve bakterilerin ciltten uzaklaşmasını sağlar. Ayrıca cildi havasız bırakan, terlemeyi artıran sentetik kumaştan giysilerden sakınmak gerekir.

 

Günlük hayatta deodorant, parfüm gibi hoş kokulu kozmetik ürünler kullanılarak da ter kokusu bastırılabilir ancak tercih edilmemelidir. Zira bu ürünler özellikle koltukaltı bölgesinde tahrişe yol açabilir, vücudun doğal işleyişini bozabilir.


Videoyu izleyin: Çok terleyenler ne t��r kıyafetler giymeli?

Beslenme biçimi de, vücuttan atılan maddelerin içeriğini belirlediğinden ter kokusunun yoğunluğunu etkiler. Soğan, sarımsak, balık gibi gıdaların tüketilmesi ter kokusunu artırır. Beslenmede kokusuz yiyecekler tercih etmek ter kokusunu hafifletecektir.

 

Ter kokusuna karşı bitkisel çözümler de denenebilir. Terleyen bölgeye karbonat, mısır unu gibi koku giderici doğal maddeler sürülebilir. Adaçayı terlemeyi azaltır, çayı içilebilir veya yağı cildin hassas olmayan bölgelerine sürülebilir.

 

Ter kokusu bazı deri hastalıklarının habercisi de olabilir. Ter kokusunu hiçbir şekilde geçiremeyen insanların bir cilt uzmanına görünmeleri gerekir.


Videoları izleyin: Ayak Kokusu