Teknoloji > Görüntü Sistemleri

Televizyon izlerken aydınlatma nasıl olmalı?


Televizyon izlerken odanızın ışıklandırmasına da özen gösterin. Lambalardan ve pencerelerden yansıyan ışık televizyondaki görüntüyü oldukça etkiler.

 

Bazen odadaki ışığın televizyon izlerkenki etkisi olumludur çünkü göz yorgunluğuna engel olur ve karanlık sahneler daha derin görünür.

 

Ancak çoğu zaman odadaki ışık gözünüze girer, televizyonunuzun renklerini soldurur ve görüntüyü kapatır.

 

Eğer televizyonunuzu ışıklı veya bol aydınlatmalı bir odada kullanacaksanız, şu önlemleri alarak görüntü kalitesini koruyabilirsiniz:


-    Televizyonunuzu yerleştireceğiniz noktayı seçerken gelen ışınların açısına dikkat edin. Parlak güneş ışığının ekrana doğrudan vurmaması için gerekiyorsa mobilyaların yerini değiştirin.
-    Pencerelerinizin önünde güneş ışığının ekrana gelmesini engelleyecek kalınlıkta güneşlik veya perdeler bulundurun. Güneş ışığının televizyonun önüne düştüğü veya tam arkasından geldiği durumlarda televizyon izlerken perdeleri kapalı tutun.
-    Televizyonu aydınlık bir ortamda izlemek istiyorsanız LCD televizyonları tercih etmelisiniz. Bu modeller parlak ve yansımayı önleyen ekran özellikleriyle beklentinizi karşılar.
-    Eğer karanlıkta televizyon izlemeyi sevenlerdenseniz, gözünüzün çabuk yorulmasını önlemek için televizyonun arkasındaki duvara ufak ışık kaynakları koyun ve hafif bir loşluk yaratın.
-    Televizyon arkasını hafifçe ışıklandırmak, plazma ve LCD modellerde aynı zamanda görüntü kalitesini artıracak, karanlık görüntülere bakarken bir derinlik hissi yaratacaktır.