Yeme & İçme > Mutfak Bilgileri

Tarçın nasıl bir bitkidir?


Defnegiller familyasından Cinnamomum cinsi, aromatik kokulu bir bitkidir. Genel olarak tropik bölgelerde, özellikle Güney kesimler ve Asya'da yetişir. Anayurdu Seylan olarak anılan bugünkü Hindistan'daki Sri Lanka adası olduğu kabul edilir.

Videoyu İzleyin: Kakule nasıl bir baharattır?

Tarçın ağaçları her mevsim yeşil kalırlar. Özellikle baharat olarak kullanılır ve insanlık tarihde bilinen en eski baharat çeşididir. Ülkemizde özellikle Seylan tarçını kullanılır. Seylan tarçını ağacı 7 metre boyundadır. Yaprakları deri kıvamında ve serttir. Bu yapraklardaki 3 belirgin damar başlıca ayırt edici özelliğidir.

Tarçın baharatının özellikleri

Tarçın baharatı ağacın gövdesindeki ve dallarındaki kabukların sıyrılması, iç kabuğunun kurutulması ve öğütülmesi ile elde edilir. Çubuk tarçın ise kabukların iç içe konması ve rulo şeklinde kıvrılmasıyla yapılır.

Tatlı bir baharat olan tarçın ısıtıcı özellikli ve keskindir. Yüzde 4 oranında yağ içerir ve bu yağı karanfil aromasına benzemektedir. Canlılık ve zindelik verme özelliği vardır.

Ülkemizde tatlılarda, sıcak ve meyveli içeceklerde sıklıkla kullanılır. Anayurdu Hindistan'da ise çoğunlukla yemeklerde tercih edilir. Ayrıca toz hali farklı baharat karışımlarında da kullanılmaktadır.

Videoyu İzleyin: Baharatı nasıl saklamalıyız?