Sağlık > Cinsel Yaşam

Tantrik seks nedir?


Tantracı seks ya da tantrik seks cinsel birleşme ve boşalmanın ruhsal uyarılmayı doruk noktasına çıkarması olarak tanımlanır.

Binlerce yıllık bir tarihi olan tantracı seks aslında hayatı düzenleyen ve ruhun aydınlanması için uygulanan bir takım kuralların cinsel yaşamı düzenleyen parçası olarak da nitelenebilir.

İzleyerek öğrenin: Evlilikte cinsel ilişki sıklığı hangi nedenlerle azalabilir?


Tantracı sekste amaç cinsel ilişki sırasında hazzın doruğuna ulaşarak boşalmak değil, enerjiyi dışarı atmadan boşalmayı mümkün olduğunca geciktirmek ve cinsel hazzı daha uzun ve derin hissetmektir. Tantracı seks teknikleri doğru uygulandığında kadın art arda orgazm olabilir, erkek ise uzun süre boşalmadan ilişkiyi sürdürme becerisi kazanır.  Özellikle erken boşalma sorunu olan erkekler için tantracı seks doğru bir çözüm olabilir.

Tantrik sekse hazırlık

Tantrik sekste nefes teknikleri, ortam ve odaklanma çok önemli bir yer tutuyor. İşte tantrik seks için uygulayabileceğiniz bazı temel teknikler:

  • Tantrik seks için önce yatak odanızı hazırlamanız gerekir. Sessiz ve loş bir ortam sağlayın. Odaya kokulu çiçekler ve ruhunuzu uyaran sevdiğiniz tütsüler yerleştirin.
  • Sonra sevdiğiniz bir şarkı açın. Ayakta durarak bacaklarınızı açın ve derin nefes alıp verin. Uzanın ve eşinizi odaya çağırın. Bu arada sık nefes alıp verin. Sık nefes alıp vermek gergin kaslarınızı gevşetip bedensel duyarlılığınızı artırır.
  • Yatakta ya da yerde partnerinizle yüz yüze duracak halde oturun. Gözlerinizi kapatın ve derin ve yavaş nefes alıp vererek nefesinizin vücudunuza girip çıkmasını hissedin. Göğüs kafesiniz ileride, ileri geri hareketlerle nefes almaya devam edin. Nefes alıp verirken düzenli olarak üst bacak kaslarınızı gerin ve gevşetin.
  • Partnerinizle birbirinizin gözlerinin içine bakın. Bu sizin beden enerjilerinizin uyumlu hale gelmesine yardımcı olur.
  • Partnerinizle kucak kucağa oturup nefes almaya devam edin. Birbirinizin nefesini hissetmeye çalışın.

Uzmanından öğrenin: Cinsel isteksizlik nasıl tedavi edilir?


Tantrik seks pozisyonları

Tantracı sekste asıl amaç boşalmayı kontrol altına alabilmektir. Bunun için birleşme pozisyonu ve nefes kontrolü çok önemlidir. Tantracı sekste birleşme sırasında şunlara dikkat edin:

  • Her zaman partnerinizle göz teması kurabileceğiniz pozisyonları tercih edin.
  • Birleşme sırasında nefes alıp verişinizi mümkün olduğunca yavaşlatın. Hızlı nefes almak boşalmanızı hızlandırabilir.
  • Boşalacağınızı hissettiğinizde pozisyon değiştirin.