Spor

Su topunun kuralları nelerdir?


Su topunun son derece basit bir temel kuralı var: Suya batmayan topu, rakip takımın kalesine mümkün olduğunca fazla sokmak. 7’şer kişilik iki takım halinde oynanan karşılaşmalar, 33 metreye 20 metrelik havuzlarda yapılıyor (Minik takımlar ve kadınlar için havuzun boyu 25 metreye düşüyor).  Havuzların derinliği ise 1.90 ile 2.00 metre arasında değişiyor. Kaleler ise 3 metre uzunluğunda ve 90 cm. yüksekliğinde. 

Uzmanından öğrenin: Su topu nasıl bir spor dalıdır?


Su topunda ekiplerden birisi mavi, diğeri beyaz boneler takmak zorunda. Tıpkı formalar gibi bonelerin üzerinde de 1’den 13’e kadar numaralar var (1 kaleci, 6 oyuncu dışındakiler yedek oyuncu). Oyuncu değiştirme kısıtlaması yok. Ancak sadece molalarda, gollerde ve devre aralarında değişiklik yapılabiliyor.

Su topu, 7’şer dakikalık dört devre halinde toplam 28 dakika oynanıyor. Devreler arasında 2 dakikalık molalar veriliyor. Her devrenin başında havuzun iki kenarına dizilen oyuncular, topu suya atan hakemin düdüğüyle birlikte havuza atlayıp topa önce ulaşmaya çalışıyorlar. İlk atak hakkı böylece topa ilk ulaşan takımda oluyor. Ayrıca her takımın 35 saniye hücum hakkı bulunuyor.
 
İzleyerek öğrenin: Su topu nasıl oynanır?

 

Her takımın tüm oyun içinde sadece 1 dakika süren 2 mola hakkı bulunuyor. Molada oyuncular kendi yarı sahalarının kenarına gelip, antrenörlerinden taktikleri alıyorlar.