Teknoloji > Bilgisayar > Yazılım

Storm Solucanı nasıl ortaya çıktı?


2006 sonlarında bilgisayarları vuran Storm virüsüne bu ismi halk verdi, çünkü virüsü taşıyan e-postaların konu bölümünde "230 dead as storm batters Europe" yazıyordu.

Ancak 2001 yılında ortaya çıkan "W32.Storm.Worm." adında bir virüs daha olduğu için antivirüs firmaları Storm ismini kullanmadı. Symantec firması "Peacomm", McAfee ise "Nuwar" demeyi tercih etti.

Zombi bilgisayar

Storm solucanı "Truva atı" denilen virüsler sınıfındaydı ve birkaç versiyonu vardı.

Virüsün bir versiyonu, bulaştığı bilgisayarı zombi haline getiriyordu. Yani bu bilgisayar hackerlar tarafından uzaktan kontrol edilerek başka web sitelerine saldırı için kullanılabiliyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grafik: Virüsün etkilediği ülkeler (Türkiye koyu yeşil olan dilim)

 

Bir diğer versiyonu ise bulaştığı bilgisayarı bot yapıyordu. Böylece o bilgisayar hacker tarafından istenmeyen e-postaların (spam) gönderilmesine aracılık ediyordu.

Temizlenmesi zor değil

Storm solucanı en kötü virüslerden biri olarak tarihe geçti. 2007 yılında yaklaşık 200 milyon e-postanın bu virüsü taşıdığı tespit edildi.

Storm çok yaygın olmasına rağmen bilgisayara bulaştığında tespiti ve temizlenmesi zor değil. Eğer güncel bir virüs programınız varsa Storm sizi etkilemeden program tarafından kolayca silinecektir.