Genel Kültür > Yaşam

St. Valentine kimdir?


Hıristiyan inanışına göre Roma azizlerinden biri. Aşıkların Azizi olarak da bilinen St. Valentine’in yaşayışı ve ölüm şekli üzerine birbirinden farklı efsaneler bulunmaktadır. 270 yılında 14 Şubat’ta öldürüldüğü iddia edilen St. Valentine’in anısına bu gün, 1800 yılından bu yana her 14 Şubat’ta Sevgililer Günü olarak kutlanır. 
 

Uzmanından öğrenin: Kimler aziz olabilir?

Batı ülkelerinde Valentine kelimesi “sevgili” anlamında da kullanılır. Efsaneye göre St. Valentine, aşıkları gizli gizli evlendiren bir azizdi ve bu nedenle ölümle cezalandırılmıştı.
 

İnanış odur ki; Roma İmparatoru II. Claudius oldukça zalim bir hükümdardı. Orduda savaşacak asker bulamamaktan yakınır ve bunun sorumlusunun da aşk olduğuna inanırdı. Ona göre, aşık olan ve aile kuran erkekler savaşa gitmeye yanaşmıyorlardı. Bu nedenle Roma’daki nişan ve evlilikleri kaldırdı. Ancak o dönemde yaşayan St. Valentine birbirlerini seven çiftleri gizlice evlendirmeye devam etti. Bu durumu bir süre sonra öğrenen İmparator, St. Valentine’i idama mahkum etti.


Milattan sonra 270 yılında 14 Şubat günü öldürüldüğü iddia edilen St. Valentine, o günden bu yana Aşıkların Azizi olarak anılır.
 

İzleyerek öğrenin: Ruh eşi diye bir şey gerçekten var mı?