Sağlık > Kadın Sağlığı

Spiralin yan etkileri nelerdir?


Mekanik korunma yöntemleri arasında bulunan spiralin her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi birtakım yan etkileri bulunuyor.

Spiral taktıran kişilerde dış gebelik riskinin çoğalmasından bahsedilse de dış gebelik çoğu zaman spiralle tesadüfen bir araya geliyor. Spiral taktırmamış ve hiçbir problemi olmayan kadınlarda da dış gebelik riski her zaman bulunuyor. Ancak yapılan incelemeler spiralin dış gebelik riskini bir miktar da olsa artırdığı yönünde sonuçlar veriyor.

 

Uzmanından öğrenin: Doğum kontrolü ve emzirme döneminde doğum kontrolü hakkında merak ettiğiniz her şey

Eğer spiral takılırken herhangi bir sorun olmadıysa, normal koşullarda spiral hiçbir yan etki göstermiyor. Ancak spiralde herhangi bir sorun varsa, çeşitli yan etkiler görülebiliyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ara kanama
  • Sürekli kanama
  • Kahverengi akıntı
  • Rahimde ağrı

Spiral takıldıktan sonra baş gösteren yukarıda saydığımız yan etkiler çoğu zaman tedaviye yanıt vermez. Böyle bir durumla karşılaşıldığında en başarılı tedavi şekli spiralin çıkarılması ile olur.

Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra ağrı, titreme, kanama gibi daha çok enfeksiyon belirtisi olan yan etkiler görülebilir. Spiral, yapı itibariyle takıldığı bölgeyi enfeksiyona açık hale getirir.

Spiral takıldıktan sonra a��rı, titreme ve kanama görüldüğü durumlarda vakit kaybedilmeden öncelikli olarak enfeksiyon tedavisi yapılmalı, eğer tedaviye yanıt alınamıyorsa spiral mutlaka çıkarılmalıdır.

Bunun dışında spiral takılırken ender de olsa dölyatağı duvarında zedelenme görülebilir. Bu kendini şiddetli bir ağrı ile belli eder. Ağrı bazı zamanlarda birkaç saate yayılabilir ya da kısa zamanda hafifledikten sonra âdet kanamalarında şiddetlenerek sürebilir.

Spiral takılırken yaşanan hafif ve geçici ağrı ile devamında 5-10 dakika süren kramplar ise kısa süreli etkilerdir.


Âdet kanaması miktarında değişiklik

Bakırlı spiral ağırlıkla âdet kanama miktarını artırırken, hormonlu spiraller âdet kanamalarını azaltıyor ve hatta kimi kadınlarda spiralin takılı olduğu sürece âdet kanaması görülmez.

Kilo alma

Hormonlu spirallerde görülen bir diğer yan etki ise, kimi durumlarda kana geçen hormonlar nedeniyle vücudun su tutması, yani ödeme neden olması ve iştah açma ile birlikte buna bağlı kilo almadır.