Motorlu Araçlar > Sürüş Eğitimi

Sollama sırasında nelere dikkat edilmeli?


Sollama uzun yolda sürücüleri zorlayan anlardan biridir. Emniyetli bir sollama için yol şartları iyi değerlendirilmeli ve mesafeler iyi hesaplanmalı.

Aracını iyi tanıyan deneyimli sürücüler için sollama bir rutinin parçasıyken, deneyimsiz sürücüler ve hız tutkunları ne yazık ki kazalara sebep olacak hatalar yapabiliyor.


Videoyu İzleyin: Sollama sırasında araç gaz almazsa ne yapabiliriz?

 

Sollama sıfır riskle yapılması gereken bir manevradır. Yol şartlarında, önünüzdeki araçta veya sizin aracınızda sollamayı engelleyen, zorlaştıran herhangi bir olumsuzluk olması bile vazgeçmeniz gerektiğini gösterir.


Sollamada esas olan uyarı ve levhalara uygun davranmak, şeritlerin anlamını bilerek hareket etmektir. Kesik çizgili yollar sollamanın yapılabileceğini gösterir. Düz çizgi ve ayrılmış yollarda ise sollama yapmak hem yasak hem de son derece tehlikelidir.

 

Manevra öncesinde önünüzdeki araçla mesafe bırakmalısınız. Böylece diğer şeride geçmeden önce hızlanacak payı da bulmuş olursunuz. Sollamaya başlarken ve son verirken mutlaka sinyal vermelisiniz. Aynanızı kontrol ettikten sonra sollamaya başlayabilirsiniz.

 

Aracın doğru viteste olması oldukça önemlidir. Kısa sürede hızlanma için vitesinizi küçülterek kolay devir kazanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda ise gaz pedalına sonuna dek basılarak devir artışı yapılabilir.

Videoyu İzleyin: Karşıdan gelen sürücü hatalı sollama yaptı, ne yapmalıyım?