Spor > Futbol

Slaven Bilic kimdir?


Slaven Bilic; Hırvat Teknik Direktör, Eski Futbolcu.

 

Hırvat asıllı ve 11 Eylül 1968 doğumlu Slaven Bilic futbol kariyerine 1988’de Hırvatistan takımı Hadjuk Split’de başladı. 2001'de aktif futbol kariyerine son verene kadar kendi ülkesi dışında  Alman takım Karlsruher SC ve İngilitere’de West Ham United forması giydi.

 

Videoyu İzleyin: Beşiktaş Mircea Luchescu ile hangi başarılara imza attı?

 

Ülkesi Hırvatistanda en iyi defans oyuncusu olarak gösterilen Bilic, 44 defa Hırvatistan Millli Takım forması giydi. Fransa'da düzenlenen 1998 FIFA Dünya Kupası'nda sürpriz bir 3.'lük elde eden kadrodaydı. Hadjuk'ta oyunculuk kariyerini bitirdikten sonra Hırvat- U21’de koçluk yapmaya başladı.

 


Haziran 2006’da Hırvat Milli Takımı yöneten Bilic, UEFA EURO 2008’de turnuvanın en genç teknik direktörüydü. Turnuvada çeyrek finale yükselen Hırvat Milli Takımı, Türkiye karşılaşmasında uzatmalarda penaltılarla yenildi. 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası sonrasında Lokomotiv Moskova'nın başına geçti ve 18 Haziran 2013 tarihinde takımdan ayrılmıştır

 

Video ile öğrenmek için tıklayın: John Benjamin Toshack nasıl bir teknik direktördü?


Aslen hukuk eğitimi alan Slaven Bilic futbolcu ve teknik direktörlüğü kariyerinin yanı sıra gitarist kimliğiyle de dikkat çekmektedir.  Tarzı ve asi tavırlarıyla futbol severlerin olduğu kadar futbola ilgisi olmayan kadınların da ilgiyle takip ettiği bir yıldız oyuncu oldu.
25 Haziran 2013’te Beşiktaş Spor Kulübü Beşiktaş’a teknik direktörlük yapmak üzere Slaven Bilic ile görüşülmeye başlandığını açıklamıştır.

 

Uzman videolarını izlemek için tıklayın: Beşiktaş'ın efsane teknik direktörlerleri kimlerdir?