Sağlık > Cilt Sorunları

Sivilceli cilde kış aylarında nasıl bakım yapılır?


Kış aylarında cilt bakımının önemi artar. Soğuk hava, rüzgar ve kapalı alanlardaki kuru hava cildinize nem kaybettirir. Bu aylarda sivilce ilaçlarınıza ek olarak, kuruluk ve soyulmaya karşı da ürünler kullanmanız gereklidir.


Cildinizi kış aylarında nemli tutmayı başarıp diğer taraftan da sivilce ilaçlarınızı en verimli şekilde kullanmak için neler yapabilirsiniz?

 

Temizleyicinizi değiştirin
Seçtiğiniz temizleyici yaz ayları için uygun olsa da, kış ayları için aynı etkiyi göstermeyebilir. Cildinizi temizlediğinizde kuruluk ve sıkılık hissediyorsanız, daha hafif bir temizleyiciye geçmenin vakti gelmiş demektir.


Temizleyicilerin içerdikleri ‘salisilik asit’ ve ‘benzil peroksit’ özellikle diğer sivilce ürünleriyle bir arada kullanıldığında oldukça kurutucu olabilir. Bu ürünler yerine daha yumuşak, köpüklü bir temizleyici ya da sabun kullanmayı deneyin. Havalar ısındığında tekrar sivilce önleyici bir temizleyiciye dönebilirsiniz böylece cildiniz de kurumaz.

 

Nemlendirmekten korkmayın
Akne sorununuz olsa bile düzenli nemlendirici kullanmanız önemlidir. Unutmayın, akneye karşı olan her ilaç cildi belli bir seviyeye kadar kurutur. Dökülmelere ve soyulmalara karşı, nemlendirici bir olmazsa olmazdır.


Ancak, kalın ve yağlı bir ürün seçmek zorunda değilsiniz. Onun yerine, nemlendirici bir jel veya losyon edinebilirsiniz. Bu ürünler, kremlere göre daha hafiftir. Hangi tür nemlendirici alırsanız alın, gözenekleri tıkamadığına emin olun.

 

Doğru çözümleri üretin
Havalar çok soğukken, büyük bir bardak su içmek aklınıza gelen en son şey olabilir. Ama kışın da, sıcak havalarda olduğu gibi bol sıvı alınmalıdır. Susuz kalan cilt gerginleşir.


Cildinizin sıvı ihtiyacını karşılaması için almanız gereken su miktarı günde sekiz bardaktır. Canınız su istemiyorsa, kafeinsiz çaylar da tüketebilirsiniz.

 

Harici tedavi uygulayın
Eğer cildinizin kuruduğunu, döküldüğünü ve gerildiğini hissediyorsanız akneye karşı kullandığınız ilaçları bırakabilirsiniz. Bu ilaçları, kuruluk ve dökülmeler geçince kullanmaya devam edin. Elbette, ilaçlarınızın kullanımını değiştirmeden önce doktorunuza mutlaka danışmalı, kafanıza göre hareket etmemelisiniz.