Sağlık > Cilt Sorunları

Sivilceler hakkında yanlış bilinenler nelerdir?


Aknelerin nedenleri ve gelişimiyle ilgili pek çok yanlış bilgiye hemen her kaynakta rastlayabilirsiniz. Özellikle internette herhangi bir bilimsel değeri olmayan söylentiler yer alır. Peki bu efsanelerin hangileri doğru, hangileri yanlış?

Efsane: Akne temizlenmemiş ciltte meydana gelir.

 

Gerçek: Akne hijyen eksikliğinden oluşmaz. Yağ bezleri ya da kıl köklerinde meydana gelen bir hastalıktır. Fazla yağ, ölü cilt derisi ve bakteriler gözenek içerisinde tıkanarak sıkışır. Eğer gözenek duvarı yırtılırsa iltihap oluşur ve sivilce ortaya çıkar.

Aknenin, temiz olmayan bir ciltle alakası yoktur ve sık temizlemek aknelere çözüm olmaz. Aksine cildi sık yıkamak akne oluşumunu hızlandırır.

Efsane: Çikolata, pizza, patates kızartması akneye sebep olur.

 

Gerçek: Yediklerimizle akne arasında kanıtlanmış bir bağlantı yoktur. Çikolata, patates kızartması ve başka abur cubur yiyecekler her ne kadar sağlıklı olmasa da akneye sebep olmaz.

Akne oluşumunda bakterilerin etkisi yediklerinizden daha fazladır. İltihaplı aknelerin sorumluları ‘propionibakterileri’dir. Bu bakteriler çoğu ciltteki yağ bezlerinde mevcuttur. Propionibakterileri kontrol dışı çoğaldığında kırmızılık ve iltihap yaratır.

Son dönemdeki bazı çalışmalar yiyecek ve akne arasında olası bir bağ olduğunu ortaya koysa da herhangi bir yiyeceğin sivilceye yol açtığı konusunda kesin bir kanıt yoktur. Yani cildinize ne kadar zarar vereceğini düşünmeden bazı kaçamaklar yapabilirsiniz.

Efsane: Siyah noktalar, gözenekler içinde sıkışan kirlerdir.

 

Gerçek: Siyah noktaların üzerindeki siyahlık kir değildir. Bir siyah nokta ya da açık bir ‘komedo’, ölü deri hücreleri ve yağ birikintisinin gözeneğin üzerini kaplaması ile oluşur. Cildin içine doğru solucan şeklindedir. Bu tıkanıklığın üstü ölü deri hücrelerinden oluşmaz.

Yağ birikintisi havayla temas ettiğinde koyu kahverengi ya da siyah bir renk alır. Bu aynen bir elmanın kesilip bekletildiğinde renginin kahverengiye dönmesine benzer.

Efsane: Mastürbasyon ve seks aknelere neden olur.

 

Gerçek: Bu söylenti çocuklarını cinsel ilişkiden korumak isteyen anne babaların uydurdukları bir hikayedir. Mastürbasyon akneye sebep olmaz, cinsel ilişki de... Cinsel aktivite ve akne oluşumu birbirinden tamamen bağımsızdır. Aynı bağlamda cinsel ilişkiye girmek akneleri yok etmez.

Efsane: Başka birisinden akne kapabilirsiniz.

 

Gerçek: Akne bulaşıcı değildir. El sıkışarak, dokunarak ya da birini öperek akne “kapmazsınız”.

Akne gerçekte üç temel nedenden oluşur: Cilt hücrelerinin gözenekler içinde sıkışması, fazla yağ ve aknelere neden olan bakterinin hızlı bir şekilde çoğalması. Bu faktörlerin hepsi bir araya geldiğinde akne oluşmaya hazırdır.

Bu faktörlerden hiçbiri bir başkasından bulaşmaz. Yani endişelenmeyin. En yakın arkadaşınızdan akne kapmadığınız gibi bir başkasına da bulaştıramazsınız.