Sağlık > Cilt Sorunları

Siğilin tedavisi nasıl yapılır?


Çocuklarda görülen siğiller yetişkinlerinkine göre daha kolay iyileşir.

 

Çocuklarda pek çok siğil tipi tedavi edilmese de zaman içinde geriler veya yok olur.

Videoyu izleyin: Siğil nasıl tedavi edilir?

 

Ancak hızlı yayılan, ağrı yapan siğil tiplerinin tedavi edilmesi gerekir. Seçilecek tedavi yöntemi siğilin çeşidine ve hastanın özelliklerine göre belirlenir.

 

Klasik siğil tipinde çocuklarda ilaçla tedavi mümkündür. Salisilik asit içeren ilaç ve malzemelerle birkaç haftalık bir tedavi süreci geçirilir. Tedavi sırasında bazen ciltte yara gelişebilir; bu durumda tedaviye ara verilmelidir.

 

Erişkinlerde ve yaşı büyük olan çocuklarda çoğunlukla dondurma tedavisi (kriyoterapi), birkaç kere, birkaç hafta arayla tekrarlanarak uygulanır. Bu tedavi genellikle iz bırakmaz. Bu tedavinin başarılı olmadığı durumlarda elektrik akımı kullanarak yakma ve lazer tedavilerine yönelmek mümkündür.


Videoyu izleyin: Çocuklarda çıkan siğiller nasıl tedavi edilir?

 

Ayak tabanındaki siğiller derinin içine doğru yayıldığından birkaç yöntemin bir arada uygulanması gerekir. Salisilik asidin yanı sıra başka kimyasallar, lazer ve cerrahi yöntemler kullanılır. Tedavi süresince ayaklar kuru tutulmalı, basıncı azaltacak ayakkabılar kullanılmalıdır.

 

Siğil tedavisinde lazer yöntemi pahalıdır ve lokal anestezi uygulanmasını gerektirir. Bunun yanı sıra bazı vakalarda bağışıklık sistemini harekete geçiren alerji tedavisi

(immunoterapi) de uygulanabilir.

 

Bazı durumlarda siğil tedavi edilmeden önce etrafına yayılmış olan virüsler hastalığın

yinelemesine neden olur. Bunu önlemek için tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır.

Videoları izleyin:
Siğil tedavisinde lazer nasıl kullanılır?