Sağlık > Cilt Sorunları

Siğil nedir?


Siğil, deride en çok görülen viral enfeksiyonlardan biridir. Oluşan iyi huylu tümörler olarak adlandırılabilir. Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen siğiller, derinin üst tabakasındaki hücreleri etkileyerek aşırı keratin üretimine neden olur. Genel olarak görüntü itibariyle sorun yaratan siğiller, kadınlarda, genital bölgede rastlanırsa yüksek oranda kanser riski taşır.

 

Uzmanından öğrenin: Siğil çeşitleri nelerdir?


Siğil nedenleri

Siğilin bulaşıcı olduğu uzun bir zaman önce ispatlandı. Büyük oranda bulaşıcı yollarla vücuda giren virüsler sebebiyle ortaya çıkan siğiller, kişinin bağışıklık sistemiyle de oldukça ilgilidir.


İzleyerek öğrenin: Siğil bulaşıcı mıdır?


Siğilin zararlı etkileri

Çoğunlukla görüntüyle ilgili sıkıntılar yaratan siğiller, kadınların genital bölgesinde görüldüğünde yüksek ihtimalle kansere neden olur. Dolayısıyla bu bölgede görülen siğillerin hızlı ve güvenli bir biçimde tedavi edilmesi gerekir. Bu tarz siğillere sahip kadınları 6 ayda bir tedaviye gitmesi gerekir.

Siğiller duruma göre ağrı yapabilir. Özellikle vücudun baskı uyguladığı, ayağın altı, eklem yerleri gibi bölgelerde çıkan siğiller ağrı yapabilir.
 

Uzmanından öğrenin: Siğil nasıl tedavi edilir?


Siğilin yüzde yüz bir tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemiyle oldukça ilgili bir durum olduğundan bağışıklık sisteminin verdiği tepkiler oldukça önemlidir. Çeşitli asitler veya lazer yöntemleriyle temizlenebilen siğillerin doğru şekilde temizlenmesi ve vücuttan uzaklaştırılması oldukça önemli olsa da siğillerin nüksetmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla siğil sahibi insanların sık sık kontrole gitmeleri gerekir.

 

İzleyerek öğrenin: Siğil doktora gitmeden tedavi edilebilir mi?