Televizyon > Yabancı Diziler

Seinfeld nasıl bir dizidir?


Gelmiş geçmiş en iyi televizyon şovlarından biri olan, yayınlanan tüm sezonlarının reytinglerde ilk iki sırada olduğu Seinfeld, ilk olarak 5 Temmuz 1989 tarihinde NBC televizyonunda yayınlandı.

Amerika'daki günlük yaşantının bir parçası olan replikleri, herbiri birbirinden farklı ve ilginç karakterleri ile hiçbir şey hakkında her şeyden bahseden Seinfeld'de, başrol oyuncusu ve dizinin yaratıcılarından Jerry Seinfeld ve arkadaşlarının günlük hayatlarından kesitler yer alıyordu.

Konusu New York'un batı yakasında geçen ancak Los Angeles, Kaliforniya'da çekilen dizinin yaratıcıları Larry David ve dizide yine kendisini canlandıran Jerry Seinfeld.

Hiçbir şey hakkında her şey!

1989 yılından 1998 yılına kadar toplam 9 sezon süren dizi tam anlamı ile Amerikan tarzı durum komedisi. 2002 yılında TV Guide tarafından gelmiş geçmiş en iyi televizyon şovu olarak seçilen dizi, aynı zamanda bir Emmy ödülüne de sahip.

Konusu

Temel olarak 4 ana karakterin hayatı çevresinde gelişen dizi, Jerry Seinfeld'in stand-up şovunun bölümün konusuyla oldukça uzaktan ilgili bir parçası ile başlar. Anlattıklarının çerçevesinde ilerleyen dizide aralarda yeniden stand-up'ına dönüş olabilir.

Dizi, genelde dizinin ana karakterleri George, Elaine ve Kramer'in sürekli ziyaret ettiği Jerry'nin evinde ve akşam yemeklerini ya da içkilerini içmek, günün kritiğini yapmak için buluştukları Monk'un Yeri'nde geçer.

Konuşmalar George Costanza'nın kadınlarla olan iletişim sorunları, Cosmo Kramer'in zengin olma hayali ve ilginç buluşları, dizideki tek kadın ana karakter Elaine Benes'in tam anlamıyla başarısızlık örneği olan ilişkileri ve bitme nedenleri çevresinde döner.

Jerry ise dizinin ana karakteri olarak diğerlerine nazaran biraz daha başarılı bir hayat sürer. Dizide de hayatını bir komedyen olarak kazanan Jerry ve Jerry'nin evi dizinin merkezidir. Biraz şans eseri, biraz işi gereği güzel kadınlarla birliktelik kurar ancak saçma nedenlerle ayrılırlar.

Birçok bölümde başlangıçta bir öykü girişi yapılır ve genelde karakterler aynı konumdadır, ancak dizinin sonunda hem ilişkiler hem de olaylar birbirine girer.

Aslında bu dizinin konusu hiçbir şeydir. Dolayısıyla günlük yaşama ve ilişkilere dair her şey Seinfeld'in konusu olabilir.