Televizyon > Yabancı Diziler

Seinfeld dizisindeki ana karakterlerin özellikleri nelerdir?


Temel olarak dört ana karakter çevresinde gelişen Seinfeld dizisinin asıl vurucu noktası birbirinden epey farklı karakterlerin hayata ve durumlara bakış açısı.

Dizinin hem yaratıcısı hem de ana karakteri olan, hayatını stand-up komedileriyle kazanan -gerçek hayatta da bir şovmen- Jerry Seinfeld, kadınlarla ilişki problemi yaşayan Geogre Costanza, bohem hayatını şehre taşımış ve adını sır gibi saklayan Cosmo Kramer, ilişkilerini sürekli berbat eden, türlü sakarlıkları ve şeker bağımlılığıyla Elaine Benes ve işte size Seinfeld karakterleri.

Jerry Seinfeld

Obsesyona varacak derecede düzen hastasıdır. Hayatını komedyen olarak kazanır. Dizinin diğer karakterleri tarafından bir üs gibi kullanılan evinde, sakin bir hayat sürer. Genelde dinleyici ve yorumlayan kişidir.

Güzel, kariyer sahibi, neredeyse mükemmele yakın kadınlarla arkadaşlık kurar ama saçma nedenlerle ayrılır. En sevdiği süper kahraman Superman'dir ve bu hayranlığı ile ilgili dizide birçok replik geçer.

Günlük hayatın detayları ile ilgilidir.

George Costanza (Jason Alexander)

Jerry ile okul zamanlarından beri yakın arkadaş. Kel, kısa boylu, kilolu, tıknaz ve gözlüklüdür. Hayatı boyunca kaybetmeye mahkumdur.

Yalan söylemekten çekinmeyen, başkalarının başarılarını kıskanan ve kendine güvensiz bir karakterdir George.

Hayattaki başarısızlıkları kendine olan güvensizliğini had safhaya çıkarır. Orta yaşlarına yaklaşmış olmasına rağmen yaşlı annesi ve sürekli Sicilya'daki akrabalarıyla telefonla konuşan babası ile yaşamaya devam eder.

Mesleği, ilişkileri, maaşı ve hatta daha birçok konuda yalana başvurur ancak her seferinde bir şekilde bu yalanları ortaya çıkar.

Kadınlarla iletişim kurarken eğer yalan söyleyecekse Art Vandelay adını kullanır ve bir gün mimar olmayı hayal eder.Cosmo Kramer (Michael Richards)

Dizinin kaçığı. Jerry'nin kapı komşusu ve arkadaşı. İlginç saç stili, uzun boyu, eski tarz giyimi, asla bilinmeyen gerçek adı ve Jerry'nin evine her seferinde kapıyı kırarcasına girişi ile tarifi zor bir karakterdir.

Düzenli bir işi yoktur ancak bir gün çok para kazanacağına inanır ve bunun için türlü icatlarla Jerry'nin kapısını çalar.

Günlük ihtiyaçlarını Jerry'den -bunlara yiyecek-içecek gibi şeyler dahildir- giyim alışverişlerini ikinci el dükkanlardan karşılar. Tam anlamı ile keyif adamıdır.  

Hiçbir zaman tam olarak ne iş yaptığını bilemeyiz çünkü düzenli bir işi yoktur ancak başından sürekli ilginç maceralar geçer. Sırf tuhaf giyindiği için polis tarafından tutuklanır, mafya tarafından kovalanır, okyanusun karşısında golf oynarken balina yakalar.

Dizide kadınlar tarafından en çok beğenilen Jerry'nin elinden bile kızları alabilecek derecede karşı cinsle iyi ilişkileri olan tek karakterdir.

Elaine Benes (Julia Louis-Dreyfus)

Jerry'nin eski sevgilisidir ancak yakın arkadaş olarak kalabilmişlerdir. Akıllı, komik, girişken, boşboğaz denebilecek kadar açık sözlü ve şeker delisidir.

Dürüstlüğü başını belaya sokabilecek düzeydedir. Erkek arkadaşları ile ilişkileri sorunludur. Patronlarının, erkek arkadaşlarının ortak özelliği garip ve ilginç isteklerinin, alışkanlıklarının olmasıdır ve ne yazık ki bu her zaman Elaine'e sorun olur.

Düzenli bir ilişkisi yoktur. Jerry ile yıllar sonra bir kez birlikte olmuşlardır ancak bu "sex buddy" yani "seks arkadaşlığı"nın ötesine geçmez.

Çok şaşırdığı bir şey olduğunda karşısındaki kişinin en hazırlıksız olduğu anda "hadi oradan" deyip bütün gücüyle iterek yere düşürmeleriyle ünlüdür.