Sağlık > Bulaşıcı Hastalıklar

Şarbon nedir?


Şarbon, özellikle sığır, koyun, domuz ve atlarda ani olarak ortaya çıkan ve insanlara da geçebilen akut enfeksiyon hastalıklarından biridir. Hastalığa neden olan mikrop "bacillis anthracis"tir ve bu mikrop bulaşıcı özellik taşır. Ağırlıklı olarak toprakta ve meralarda görülür.

Şarbonun en tehlikeli yanlarından biri dış ortama son derece dayanıklı "spor" adındaki yapılar oluşturabilmesidir.

 
Hayvanlarda şarbon belirtileri

Şarbon mikrobunun bulaştığı bir hayvanda vücut ısısında ani yükselme, dalak şişmesi olur ve kan renginde koyulaşma ile birlikte kanda pıhtılaşma sorunu yaşanır.

Diğer adı "antraks" olan şarbon, insanlara hayvanlar ve hayvansal gıdalardan bulaşır ancak biyolojik silahlar arasında gösterilen ve hafızalara bu şekilde yerleşen şarbonun insana bulaşma ihtimali düşüktür. Şarbon terörüne konu olan mikrop laboratuvarlarda özel olarak üretilmiş ve toz haline getirilmiş özel bir türdür.

Mikrobun dayanıklılık süresi

Şarbon mikrobunun bulaştığı bir hayvan etinin yenmesi şarbonun bulaşmasına neden olsa da etin 120 derecenin üzerine pişirilmesi mikrobun etkisini yok eder, çünkü şarbon mikrobu 120 derecenin üstündeki sıcaklıklarda yaşayamaz.

Şarbon mikrobu olan bir hayvanın etinin yenmesi ağır bağırsak hastalıklarına, deriden geçmesi durumunda "kara çıban" adı verilen bir çıban ödem oluşumuna, kandan bulaşması halinde ise "sepsis" adına verilen kan zehirlenmelerine neden olur.

 

Fotoğraf: Wikipedia