Sağlık > Bulaşıcı Hastalıklar

Şarbon hastalığının belirtileri nelerdir?


Türkçe'ye Fransızca'da kömür anlamına gelen "charbon" kelimesinden geçen şarbon ismi, hastalığın mikrobun temasla geçmesi durumunda ciltte kara lekeler oluşturması nedeniyle kullanılır.

Bir diğer adı "antraks" olan şarbon, toprakta yaygın olarak bulunur ve yapısı gereği dış ortamda yıllarca yaşayabilir.

Şarbon hastalığı bulaşma şekline göre farklı belirtiler ve sonuçlar gösterir.  Bulaşma yollarına göre şarbon şu kategorilere ayrılır:

  • Akciğer şarbonu
  • Bağırsak şarbonu
  • Deri şarbonu

Akciğer şarbonu

Akciğer şarbonu, şarbon sporlarının vücuda solunum yolu ile bulaşması sonucunda oluşur. Sporların vücuda girmesinden sonraki hafta ilk olarak kendini soğuk algınlığı olarak gösterir.

Belirtileri

Akciğer şarbonu olan kişide soğuk algınlığı belirtilerinin yanı sıra, yüksek ateş, bitkinlik ve yorgunluk görülür.

Hastalığın tedavi edilmemesi halinde belirtiler yoğunlaşır, hasta soluk alıp vermede güçlükler yaşar. Tablonun son hali ise koma ve ölümdür.

Bağırsak şarbonu

Bağırsak şarbonu, şarbon virüsü bulaşmış bir hayvan etinin yenmesi ile bulaşır. Etin yenmesinden sonra bağırsak sisteminde iltihap görülür.

Belirtileri

Bağırsak şarbonunun en bilinen belirtileri mide bulantısı, iştah kaybı, karın ağrısı, kusma ve kanlı ishaldir. Bağırsak şarbonlarının tedavisi yapılmadığı takdirde hastaların yüzde 25'i ile 60'ı arasında ölüm gerçekleşir.

Deri şarbonu

Hastalık hayvanın derisine ya da tüylerine temas eden kişilerin ciltlerinde oluşan sıyrık ve kesiklerle kendini belli eder ve bakteri derideki bu sıyrıklarla vücuda giriş yapar.

Belirtileri

Akciğer şarbonu olan kişinin hayvanla temas eden bölgesinde önce ağrı, sızı ve kabartı oluşur. Ardından bu hastalıklı dokunun altında ülserleşme görülür ve bu bölge ağrısız bir lezyon halini alır.

 

Fotoğraf: Wikipedia