Sağlık > Nörolojik Sorunlar

Sara nöbeti geçiren kişiye nasıl yardım edebiliriz?


Sara (epilepsi) nöbetleri farklı özellikler taşıyabilir. Basit nöbetlerde kişide geçici bilinç kaybı olur. Ancak buna bayılma eşlik etmez ve kişi bir süre, gözleri belli bir noktaya bakar vaziyette kalır.

 

Ancak beynin hasar gördüğü noktaya bağlı olarak kimi sara nöbetleri kasılmalarla birlikte yaşanır. Hasta bilinci kapalı şekilde önce gerilir ve ardından özellikle kol ve bacaklarda sarsılmalar başlar.

 

Videoyu İzleyin: Epilepsi nöbetini tetikleyen nedenler nelerdir?

 

Sara nöbeti yaşayan hastaya yardım etmek için öncelikle üzerinde hastalığıyla ilgili bilgi veren, tıbbi yardım için izlenmesi gereken yolu anlatan bir not, kağıt veya kart bulunup bulunmadığına bakmalısınız.

 

Nöbet sırasında kişinin hareketleri bilinçli olmadığından çevresindeki eşyalara çarpma riski artar. Hastayı hareket ettirmeden, çevresindeki bu eşyaları kaldırmalı veya araya yumuşak kıyafetler koyarak yaralanmasını önlemelisiniz.

 

Hareketleri sert olacağından kıyafetlerinden rahatsızlık duyabilir, solunumu bu kıyafetlerden etkilenebilir. Sakin bir şekilde kıyafetlerini (özellikle kravat) gevşetmelisiniz. Başına alabileceği darbeleri önlemek için bu kıyafetleri başının altına sıkıştırabilirsiniz.

 

Sara nöbetleri sırasında en sık yapılan yanlışların başında hastanın ağzını açık tutmaya çalışmak gelir. Bu gereksiz bir davranıştır. Ayrıca bu iş için kullanılan kaşık ve benzeri malzemeler hastaya zarar verebilir. Yine soğan koklatmak ve kolonyayla serinletmek de krizin geçmesini sağlamaz.

 

Kriz kendiliğinden sona erer

 

Temel olarak epilepsi krizinde yapılabilecek tek şey hastanın kendisine zarar vermesini önlemektir. Genelde 5 ile 10 dakika arasında süren bu nöbet kendiliğinden geçecektir.

 

Nöbetin ardından kişi kendini çok yorgun hissedebilir ve hatta uykusu olabilir. Eğer kriz tekrarlarsa, kötüleşirse veya kişi 10 dakikadan uzun süre baygın kalırsa mutlaka acil yardım ekibine (112) haber vermelisiniz.


Videoyu İzleyin: Yaygın epilepsi nöbeti nedir?