Spor > Futbol

Şampiyonlar Ligi amblemi neyi temsil eder?


Şampiyonlar Ligi amblemi, 8 adet yıldızın bir futbol topunu andıracak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu 8 yıldız, Avrupa’nın sekiz farklı ülkesinin şampiyonlarını temsil etmektedir.

Şampiyonlar Ligi, UEFA tarafından 1995 yılından beri düzenlenmektedir. 1995 yılına kadarki adı Şampiyon Kulüpler Kupası olan organizasyon, 1995 yılında gidilen yeni bir düzenlemeyle Şampiyonlar Ligi adını alır. Buna göre Avrupa’nın bir numaralı kupasının adı ve statüsü değiştirilmiş, bir anlamda kapsamı daraltılmış ve şampiyonların katıldığı bir turnuva haline getirilmiştir.

Sadece şampiyonlar…

Şampiyonlar Ligi amblemi de bu prensibe göre düzenlenmiş ve o tarihte Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkı elde eden ülke şampiyonlarını temsilen oluşturulmuştur. Bu yıldızlardan biri, o yıl Türkiye şampiyonu olarak ilk Şampiyonlar Ligi’ne katılan Galatasaray’ı temsil eder.

1993-1994 sezonunda Galatasaray tarihî başarılarından birine imza atmış ve Manchester United’ı ön eleme turunda eleyerek Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanmıştır. Bu sebeple, o dönem tasarlanan Şampiyonlar Ligi logosunda Türkiye şampiyonu Galatasaray temsil edilirken İngiltere bu logo tasarımının dışında kalmış ve Şampiyonlar Ligi logosunda temsil edilememiştir.

Şampiyonlar Ligi logosunda temsil edilen diğer şampiyonlar ise şöyledir:

Barcelona (İspanya), Monaco (Fransa), Spartak Moskova (Rusya), Milan (İtalya), Porto (Portekiz), Werder Bremen (Almanya), Anderlecht (Belçika)