Güzellik > Saç Bakımı

Saç kuruluğu nasıl geçer?


Saç kuruluğu yeterince önem verilmeyen ancak ileri evrelerde saçınıza oldukça zarar verebilecek bir sorundur. Saç kuruluğuna karşı gün içinde saç koruyucular kullanmanın yanı sıra, uyurken de saçlarınızı korumak önemlidir.


Kullandığınız yastığın malzemesi oldukça önemlidir. Saten yastık kılıfları, pamuklulara göre daha yumuşaktır. Saçlarınız ipeksi dokular üzerinde kayarken pamuklu kumaşta sürtünür. Ayrıca, pamuk saçınızdan nemi çekerek kuruluğa sebep olur.

 

Durulayın ve saç kremi sürün

 

Saçların her gün yıkanmaması gerekir. Ancak, düzenli spor yapıyorsanız ya da yaz boyunca yüzüyorsanız saçınızı biriken ter, tuz ve klordan arındırmanız gerekir.

 

Havuza her dalıştan ya da her yorucu antrenmandan sonra saçınızı özenli bir şekilde durulayın ve nemlendirici uygulayın. Süreceğiniz şampuanlar ile birlikte saç kremi kullanmak, saç derisini ve saçı yıpratmadan temizler.

 

Bakımı ihmal etmeyin

 

Özellikle siyah saçların bakımı zordur, hele ki doğalsa… Düzenli olarak derinlemesine bakım yaparsanız, saçınızın ihtiyacı olan nem seviyesini yakalamış olursunuz. Aşırı kuru saçlar için haftada bir ya da iki defa derinlemesine bakım önerilir.

 

Bakım için kuaföre gitmeniz şart değil. Bakım kremini güzel bir şekilde saçınıza yedirip streç filmle saçınızı sardıktan sonra birkaç saat bekleyin. Ekstra yumuşaklık için daha sonra havluya sarın.