Sağlık > Omurga Hastalıkları

Romatizma nasıl tedavi edilir?


Romatizma tedavisi hastalığa ve hastaya göre şekillendirilir.

 

Her bir hastanın özel bir tedavi planı olması ve sürecinin iyi takip edilmesi gerekir. Yanlış tedavi hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

 

Videoyu izleyin: Romatizma vücudun hangi bölgelerinde görülebilir?

 

Romatizmada etkili tedavi için erken ve doğru teşhis çok önemlidir. Bu hastalıklarda teşhis bir süre alacak, kesin tanı için hastadaki değişimlerin bir süre uzmanınca izlenmesi ve testlerin tekrar edilmesi gerekecektir.

 

Romatizmal hastalıklar farklı dönemler halinde yaşanabilir. Bir dönem tüm belirtiler şiddetle gözlenirken takip eden bir dönemde şikayetler azalabilir veya görülmeyebilir.

 

Videoyu izleyin: Romatizma ağrılarını azaltmak için ne tür ilaçlar kullanılabilir?

 

Romatizmal hastalıkların birçoğu kronik olduğundan ömür boyu uzman takibi ve düzenli ilaç kullanımı gerektirir. Hastalar zaman zaman fizik tedaviden de faydalanabilir.

 

Erken teşhis ve doğru tedavi sağlanırsa hastalık yok edilemese de ilerlemesi ciddi ölçüde yavaşlatılır, ağrılar ve diğer şikayetler aza indirilir.

 

Romatizma tedavisinde kullanılan temel ilaçlar bağışıklık sistemi üzerinde etkili olur. Yanı sıra yardımcı ilaçlar da kullanılabilir.

 

Romatizma hastasının eklemlerini yormaması, fazla kilolu olmaması önemlidir. Beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Uygun egzersizler düzenli yapıldığında eklemler ve omurga esnekleşir, kas ağrıları spazma dönüşmeden atlatılabilir.

 

Uzman videolarını izleyin: Fizik Tedavi Yöntemleri