Gezi > Avrupa Seyahati

Roma nasıl bir şehirdir?


Uzmanından öğrenin: Roma seyahati için hangi ayları tercih edelim?

 

Roma İtalya’nın başkenti ve en büyük şehri. 3 milyona yakın nüfusu, içinde barındırdığı sayısız tarihi eser ve sizi her köşesinde ayrıca şaşırtan karmaşık yapısıyla dünyanın en büyük turizm merkezlerinden birisi. Yılda 7-10 milyon turistin Roma’yı ziyaret ettiği biliniyor. Roma, bir zamanlar dünyanın merkezi sayılan, tarihin, kültürün ve elbette eşsiz İtalyan yemeklerinin bir arada bulunduğu benzersiz bir şehir.

İzleyerek öğrenin: Roma'da mutlaka görmemiz gereken yerler hangileri?


Roma’nın tarihi çok eskilere dayanıyor. Roma İmparatorluğu’nun başkenti olan, uzun bir süre dünya siyasetinin kalbinin attığı Roma, bugün de o dönemin izlerini fazlasıyla taşıyor. Roma’ya gidince Antik Roma’yı yaşamak lazım. Forum, eskiden Roma generallerinin yürüdüğü via Sacra ve gladyatörlerin arenası Kolezyum bu dönemden kalan en önemli noktalar. 

Uzmanından öğrenin: Roma'da nasıl bir mimari var?

 

Roma’da görülecek yerler Antik Roma kalıntılarından ibaret değil tabii ki. Dünyaca ünlü Âşıklar Çeşmesi (Fontana di Trevi), İspanyol Merdivenleri, tanrıların tapınağı Pantheon, devasa Vittorio Emanuelle II Anıtı ve Villa Borghese Bahçeleri de görülmeye değer yerler arasında.

Roma’nın en önemli özelliklerinden birisi de şüphesiz Vatikan. Başlı başına bir ülke olan Vatikan’ın bütün toprakları Roma şehrinin içerisine konumlanmış durumda. Katolik Hıristiyan âleminin merkezi olan bu bölge, içerisinde eşsiz sanat eserlerini barındırdığı bir müzeye de sahip. Roma’ya gidince Vatikan Müzesi’ndeki Sistine Şapeli’ni görmeli, St. Peter Meydanı’nda Papa’nın Hıristiyanlığa seslendiği balkondan etrafı izleme şansını kaçırmamalısınız.

İzleyerek öğrenin: Roma'ya gittiğimizde hangi yemekleri mutlaka yiyelim?


Dünyanın tartışmasız en popüler mutfağına sahip olan İtalya’nın başkenti, spaghettiden lazanyaya, tortelliniden zeytinyağlılara kadar alabildiğine zengin bir menüye sahip. İtalya denilince ilk akla gelen şey olan pizzadan ise ayrıca bahsetmek lazım. Roma’da her köşebaşında bir pizzacı bulunuyor.En lüks lokantada da, un ucuz büfede de pizza yenebiliyor.

Tadacağımız lezzetler sadece ana yemeklerle sınırlı değil elbet. Harika İtalyan tatlılarını, binbir çeşit şarapları, kahveleri ve elbette “gelato” tadılması gereken lezzetler. 

 

Video ile öğrenmek için tıklayın: Roma pahalı bir şehir mi?

 

Fotoğraf kaynağı: Vikipedi