Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Roka nasıl bir bitkidir?


Hardalgiller familyasından, tek senelik ve otsu bir bitkidir. Ana yurdu Akdeniz ülkeleridir ve buralarda doğal olarak yetişir. Ayrıca Avrupa ve Amerika'da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Boyu 1 metreye kadar uzayabilir. Tüysüz ve ince

yapraklarının şekli ve rengi iklim koşullarına göre değişir. Rutubetli ortamlarda yaprağının kalitesi artar. Yapraklar taze olarak çokça kullanıldığı için toplanırken demetlenir ve yine demet halinde satılır. Ülkemizde de en çok taze yaprakları tüketilir.

Videoyu İzleyin: Yeşil yapraklı sebzelerin taze olduğunu nasıl anlarız?

Roka çiçekleri dört parçalı ve taç yapraklıdır. Krem ve açık sarı renklerdedir. Ayrıca içerisinde mor çizgileri vardır. Meyvesi 1-4 santimetre boyunda, ince ve kurudur. Her meyvede birkaç tohum vardır.

 

Taze yaprakları salata ve peynirlerle tüketilir. Ayrıca et yemeklerinde de tercih edilir. İçerisindeki glikozitlerden dolayı tadı acımsıdır.

 

Sağlık bakımından çok faydalı olan roka bir C vitamini deposudur. Ayrıca iştah açıcı ve öksürük kesicidir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun direncini artırır. Uyarıcı etkisi de olan roka vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

Videoyu İzleyin: Tavada balık nasıl kızartılır?